Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

17. listopad je výročím, které se opakuje už jako fraška

  9:58aktualizováno  9:58
Nejhorší jsou paradoxy dějin. Dějiny se neopakují, jak učil německý filozof G. W. Hegel, opakují se pouze výročí. Oprava z pera jiného německého filozofa, Karla Marxe, že dějiny se nejprve objevují jako tragédie, aby se opakováním staly fraškou, platí pro výročí mnohonásobně. Nikoliv pro dějiny. Ty se totiž ani neopakují, ani neskončily… jak to chvíli vypadalo.

Tichý protest hnutí Greenpeace a obyvatel Horního Jiřetína a Litvínova na Národní třídě 17. listopadu 2010 | foto:  Dan Materna, MAFRA

Když se organizátoři studentské demonstrace dne 17. listopadu 1989 pokoušeli vyvolat svým pochodem na pražský Albertov před dvaadvaceti lety vzpomínku na své předchůdce z před padesáti lety, omylem se z nich potom stali hrdinové procesu, který dnes pateticky nazýváme: Boj za svobodu a demokracii. Ten den se stal svátkem. 

Příliš mnoho výročí

Vždy, když jsem se díval na stárnoucí pamětníky té protektorátní éry roku 1939, kteří se tu a tam oslav „boje za svobodu a demokracii“ účastnili, bylo mi vskutku stydno za všechny, kteří si kdy pletli rok 1938 (podepsání Mnichovská dohody) a rok 1939 (nástup Protektorátu Böhmen und Mähren). Viděl jsem údiv ve stařeckých očích, když se to někomu z nás na oslavách povedlo, a spletl si ty číslovky…

Tanky namířené proti hranickým kasárnám, v nichž sídlila posádka československé

Tanky namířené proti hranickým kasárnám, v nichž sídlila posádka československé armády

Projevy odporu obyvatel Hranic proti okupaci Československa armádami Varšavské

Projevy odporu obyvatel Hranic proti okupaci Československa armádami Varšavské smlouvy

Sovětský tankista před kasárnami v Hranicích, kde sídlila místní posádka

Sovětský tankista před kasárnami v Hranicích, kde sídlila místní posádka československé armády

Dnes si dvacátníci pletou rok 1968 s rokem 1989. Nezdá se mi to podstatné, ve školách jsou učitelé ve stresu, a kdo si má všechna ta výročí pamatovat, že? Rok sem, rok tam, září 1938, březen 1939 (byl to jen chvíli po sobě, takže co?), ale někdy také slýchávám, že Pražské jaro bylo něco jako „Děkujeme, odejděte“. To i mne vyhrknou slzy hořkosti, aby mi bylo vzápětí smutno.

Kolikrát se ještě bude v předvečer různých výročí opakovat stále to samé? Bezmoc, lítost a zklamání? Nemohoucnost, vlahé oči a pocit ztráty nevinnosti? Budeme zase i letos poslouchat kázání o demokracii a zastupitelské demokracii? Budou nám zase lhát, že žijeme v tom nejlepším z možných světů? Budou zase mluvit o krizi?

Adolf Hitler mluví z balkonu Nové radnice v Brně - březen 1939

Adolf Hitler mluví z balkonu Nové radnice v Brně - březen 1939 - Snímek vznikl přesně 17. března 1939 v Brně

Odjezd Adolfa Hitlera z Pražského hradu, 16. 3. 1939, kolem 16,00 hod.

Odjezd Adolfa Hitlera z Pražského hradu, 16. 3. 1939, kolem 16,00 hod.

Přehlídku studentů pražské Německé univerzity Karlovy vykonal Adolf Hitler na I. hradním nádvoří kolem 15,30 hod., 16. 3. 1939.

Přehlídku studentů pražské Německé univerzity Karlovy vykonal Adolf Hitler na I. hradním nádvoří kolem 15,30 hod., 16. 3. 1939.

Marx tvrdil, že lidé, kteří jen nečinně přihlížejí, jsou zodpovědní za zlo tou svou nečinností. „Filozofové,“ říkával, „dosud svět pouze vykládali, jde ale o to změnit.“ O co jde však dnes? Chceme nějakou změnu? Dodejme - spolu jiným německým filozofem Friedrichem Nietzschem - že nestačí být osvobozen. Být osvobozen, ale k čemu? Nikoliv proč, nýbrž k jakému účelu…

Obávám se, že právě nedostatek této vize a účelu kazí nám všem i letos oslavy 17. listopadu 2011.


O autorovi

Josef Brož

Narozen roku 1965
Studoval na koncem 80. let Filozofické fakultě Univerzity Karlovy estetiku, divadelní a filmovou vědu. Podílel se na aktivitách Studentského tiskového a informačního centra (STIS), vydával na fakultě časopis Situace a přispíval do časopisu Kavárna A.F.F.A, který redigoval Martin Mejstřík. Ve Francii studoval na pařížské Sorbonne-Nouvelle, Paris III a Fakultě práva a politických věd Université de Bourgogne, Dijon/Paris.

V průběhu 90. letech působil jako redaktor kulturních oddělení, posléze také jako komentátor a zpravodaj v českých novinách (Denní Telegraf, Prostor, Český deník a týdeník, Lidové noviny), zároveň publikoval pravidelně kritiky, rozhovory a recenze v časopisu Ateliér. Spolupracoval také s Českým rozhlasem - Praha.

Přispíval do francouzských médií: Libération, La Croix, RFI. Před volbami v roce 1998 vydal knižní rozhovor s předsedou ČSSD Milošem Zemanem: Kdo je Miloš Zeman (Rybka Publishers, 1998). V letech 2000-2002 byl editorem ekonomických časopisů Development a Systémy logistiky.

K výročí 17. 11. v roce 1999 spolupodepsal (společně s Igorem Chaunem, Martinem Mejstříkem, Vlastimilem Ježkem, Vratislavem Řehákem a Šimonem Pánkem) výzvu bývalých studentů Děkujeme, odejděte! která se stavěla kriticky vůči opoziční smlouvě a zejména jejím dvěma představitelům: Miloši Zemanovi (ČSSD) a Václavu Klausovi (ODS). 

Vydal knižní monografii Aféry Anduly Sedláčkové (Petrklíč, Praha 2008).

Od května 2009 působil v Literárních novinách jako redaktor, od podzimu téhož roku jako zástupce šéfredaktora pro kulturu.

Od září 2010 působí jako šéfredaktor brněnského knižního Nakladatelství JOTA.

Zdroj: Britské listyAutor:


ZPRÁVY: Babiše překvapuje urputnost policie při další žádosti o jeho vydáníHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...Najdete na iDNES.cz