Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tisíce lidí si připomněly 17. listopad, nejvíce akcí bylo v Praze

  7:00aktualizováno  16:50
Česko si v pátek připomnělo památku Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Tisícovky lidí a zástupci většiny hlavních politických stran přišli na pražskou Národní třídu k památníku výročí 17. listopadu a na pouliční slavnost Korzo Národní. Pietní akce v Praze zakončil Koncert pro budoucnost.
Oslavy 17. listopadu v Praze - Národní třída (17. listopad 2017)

Oslavy 17. listopadu v Praze - Národní třída (17. listopad 2017) | foto:  Petr Topič, MAFRA

S věnci a svíčkami dorazili k památníku na Národní třídě během dopoledne zástupci většiny hlavních politických stran, ale také bývalý prezident Václav Klaus nebo herec Marek Daniel, který v roli Tondy Blaníka předvedl jeden ze svých satirických výstupů. Po jedné hodině zde odstartovala pouliční slavnost Korzo Národní 2017. 

Ráno přišel uctít památku na Národní třídu předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Společně s ním položili květiny k památníku i další členové hnutí, například primátorka Adriana Krnáčová či ministři Martin Stropnický a Karla Šlechtová. Babiš se při vzpomínce na Národní třídě setkal s hlasitým odporem několika protestujících. Obvinili ho ze zneuctění pietního místa, připomínali mu jeho údajnou spolupráci s StB a jeho kauzy jako Čapí hnízdo.

Na dotazy novinářů, zda už má vládu pohromadě, uvedl, že není kam spěchat. O případné podpoře KSČM Babiš řekl, že komunisti jsou jediní, kdo přišli s nějakými konkrétními požadavky.

„Teď nám dali Piráti své teze, ostatní strany se s námi o programu nebaví,“ řekl. Novináři mu připomněli také jedno z hesel 17. listopadu, které znělo Konec vlády jedné strany. Babiš odmítl, že on by při sestavování vlády chtěl uplatnit podobný princip. „Náš problém je, že máme poměrný systém, a ne většinový, to je problém celé Evropy. Pokud bychom měli většinový systém, nebyly by tu žádné takové debaty. To ale nelze srovnávat s totalitním systémem,“ řekl šéf hnutí ANO.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek po zapálení svíčky reagoval na předchozí slova Andreje Babiše o tom, že společnost je rozdělená. Podle něho není síla společnosti v jednotě, ale v uznání různosti. Jestli je společnost rozdělená, tak podle něj jen na ty, kteří přijímají nebo odmítají život ve svobodě.

„Pravda a láska, které dnes někdo zpochybňuje a zároveň nazývá určitou skupinu lidí ‚pravdoláskaři‘, to je něco, co nechápu. Snad každý chceme žít v pravdě a každý chceme prožít lásku,“ uvedl prezidentský kandidát Jiří Drahoš.

Krátce okomentoval také současnou politickou situaci a uvedl, že pokud by byl prezidentem, požadoval by po případné vládě zajištěnou většinu v parlamentu. Přítomní lidé Drahošovi vyjádřili podporu voláním „Drahoš na Hrad!“ Méně přívětivého přijetí se na Národní třídě naopak dočkal předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura, který dorazil před Drahošem. Část přítomných ho uvítala pískotem a voláním „Hanba!“

Uctít památku 17. listopadu přišel i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Potřeba postavit se aktivně proti fašismu a rasismu je stále živá i v dnešní době,“ uvedl s tím, že je důležité připomínat také protesty studentů proti nacistické okupaci.

Písní Gaudeamus igitur začaly proslovy na Albertově

Studenti se během 17. listopadu tradičně sešli v Praze na Albertově, aby si připomněli manifestaci z roku 1989. V úvodu zazněla píseň Gaudeamus igitur. Oficiální část akce začala v 11 hodin a skončila po půl jedné odpoledne. 

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima prohlásil, že je potřeba stále pečovat o svobodu a demokracii. Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek prohlásil, že svobodomyslná část společnosti zažila v posledních letech mnoho porážek. Podle Beka se nepovedla například přímá volba prezidenta.

Letos zde nevystoupil prezident Miloš Zeman, který se zde naposledy objevil před dvěma lety po boku Martina Konvičky z tehdejšího Bloku proti islámu (více v článku Projev Zemana na Albertově). „Pan prezident žádnou akci neplánuje. Věnuje jako aktivní účastník 17. listopadu 1989 tichou vzpomínku a bude rád, že díky němu po letech opět ožil Albertov,“ uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Píseň, co mě učil 17. listopad: Blogeři o výročí začátku sametové revoluce

Sametovou revoluci připomene v Praze Festival svobody. Promluví na něm například Petr Pithart a zahrají Jiří Schmitzer, Laco Déczi nebo kapela Zrní. Pražský program festivalu se bude odehrávat na několika místech. Třeba na Národní třídě nabídne od 13 hodin pouliční slavnost Korzo Národní, organizovanou spolkem „Díky, že můžem“, koncerty či divadelní představení.

Ulicemi také prošel satirický karnevalový průvod Sametové posvícení, tentokrát pod heslem Toto není kachna. Další průvod pod názvem Pravda nemá alternativu, který chce upozornit na šíření dezinformací, vyrazí od památníku na počest obětí komunistického režimu na Újezdě k Václavskému náměstí.

Na Václaváku má být až 100 tisíc lidí

Pietní akce se tradičně konala u Hlávkovy koleje a v Žitné ulici, kde si lidé připomněli památku padlých studentů z roku 1939. Zazněl požadavek 17. listopad uctívat opět jako Mezinárodní den studentstva. Uvedl to například předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Někteří účastníci mu výkřiky připomněli jeho spolupráci s komunistickou bezpečností. Ke koleji přišel také jeden z devíti kandidátů na prezidenta republiky Jiří Drahoš.

Na své tehdejší spolužáky vzpomněl i pamětník, student z roku 1939 Vojmír Srdečný, jemuž je 98 let. „Většině z nás bylo 20 let. Německé vojsko a gestapo vniklo do vysokoškolských kolejí v Praze, Brně a Příbrami. Nákladními auty nás odvezli do kasáren v Ruzyni. V těchto místech bez soudu bylo zavražděno devět představitelů studentského hnutí. Nejmladší byl Václav Šafránek, kterému v době vraždy ještě nebylo 19 let,“ řekl Srdečný.

KVÍZ: Jste pamětník nebo znalec historie? Vyplňte si kvíz o 17. listopadu

Večer udělí v Národním divadle společnost Post Bellum Ceny Paměti národa osobnostem, které se zachovaly statečně při konfliktu s totalitní mocí.

Vyvrcholením pražských akcí je Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí, který pořádá nezisková organizace Nerudný fest.cz (více v článku Chceme na Václavák dostat 100 tisíc lidí). Na Hudební a taneční fakultě AMU se také bude konat Koncert proti totalitě.

V ulicích hlavního města působí od ranních hodin policisté z pořádkové a dopravní služby, kriminalisté, ale rovněž i policisté z cizinecké policie nebo antikonfliktního týmu. Podle informací z policejní on-line reportáže se bezpečnostní složky zaměřují hlavní na shromáždění na Můstku a Náměstí republiky.

Pražská policie upozornila také na řadu uzavírek a omezení v dopravě. Lidem, kteří bydlí v dotčených lokalitách, doporučila zvážit dočasné přeparkování vozů. Cestující hromadnou dopravou by měli sledovat naplánované výluky na webu pražského dopravního podniku.

Kotlebovci přijeli podpořit Vandase

Státního svátku využili ke svým demonstracím Mladí zelení, Národní demokracie a Dělnická strana sociální spravedlnosti. Na Můstek přišlo několik lidí s vlajkami Kotlebovy Lidové strany Naše Slovensko. Celkově tam byly desítky účastníků.

Na shromáždění DSSS promluvil předseda strany Tomáš Vandas. Zmínil, že přijeli hosté ze Spojených států a ze Slovenska. Zkritizoval polistopadový vývoj a údajný pakt prezidenta Miloše Zemana s Andrejem Babišem. Vandas dále kritizoval migraci. Uprchlíci se podle něj rozlézají jako „sarančata“.

Před 16. hodinou akce skončila a demonstranti se rozešli. Policisté skupině, která šla ulicí Na Příkopě, několikrát zastoupili cestu. Nepustili je dál například Hybernskou ulicí. Pak skupina dorazila na roh ulic Hybernská a Senovážná, kde policisté zadrželi dva muže, kteří neuposlechli výzvu. Oba zadržení skončili na policejní služebně.

Památku 17. listopadu 1939 i 1989 si připomnělo na několika místech i Brno. U pomníku u krajského soudu se dopoledne sešla zhruba stovka lidí. Mezi nimi byli zástupci města, kraje, soudů, městských částí i politických stran. Zazněly i verše Jaroslava Seiferta a státní hymna v podání olomoucké vojenské hudby.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Kde je mírový plán pro Ukrajinu? zlobil se Fico na EU v den výročí konce války

8. května 2024  13:08

Slovenský premiér Robert Fico v den výročí konce druhé světové války opět kritizoval EU, že...

KOMENTÁŘ: Je libo Kalifát, nebo Výmar? K čemu se přiklonit v eurovolbách

8. května 2024

Premium O tom, jak je infantilní česká kampaň k eurovolbám ještě procházkou růžovou zahradou oproti...

Další útok na politika v Německu. Někdejší primátorku napadli v knihovně

8. května 2024  12:47

Někdejší primátorku Berlína Franzisku Giffeyovou ve středu napadl útočník, těžkým předmětem ji...

VIDEO: Jiskry a dým. Boeing s poruchou podvozku dosedl v Istanbulu na „čumák“

8. května 2024  12:41

Nákladní letadlo Boeing společnosti FedEx Airlines ve středu přistálo na istanbulském letišti bez...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...