Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

11. září bylo jen začátek, tvrdí Lindh

  12:13aktualizováno  12:13
Americký talibanec, dopadený v Afghánistánu, čeká na vyřčení rozsudku. Očekává se, že John Walker Lindh dostane 20 let vězení poté, co se dohodl s obžalobou. Přiznal se ke dvěma obviněním, že pomáhal Talibanu, když vědomě nosil zbraň a výbušniny. Ostatní obvinění poté obžalova stáhla. Před vynesením rozsudku Lindh řekl, že 11. září bylo jen prvním ze tří masivních útoků na Američany.

"Atentáty z loňského 11. září měly být první ze tří masivních útoků na Američany a síla úderů se měla postupně zvyšovat," řekl vyšetřovatelům John Walker Lindh, který se o plánu dozvěděl u dělostřelecké jednotky Talibanu, v níž sloužil. Potvrdil tak slova  dalších zadržovaných členů militantního hnutí a teroristické sítě Al-Kajda.

Lindh se na frontě také dozvěděl, že se 50 lidí vydalo na 20 sebevražedných misí. "Někteří vyslýchaní říkali, že druhá a třetí fáze útoků má být vedena biologickými, chemickými i radiologickými zbraněmi. Cílem mělo být zdemoralizovat Američany a ochromit ekonomiku USA," řekl agentuře AP jeden z vyšetřovatelů.

Americká vláda však tyto informace nemůže potvrdit, protože se podle ní nepodařilo odhalit specifické plány těchto chystaných masivních atentátů. Kloní se k závěru, že verze tří útoků může být fáma kolující mezi řadovými příslušníky Talibanu nebo vědomá desinformace, kterou zadržení dávají v souladu s instrukcemi, které dostali při výcviku.

Lindh čeká, zda dostane dvacet let
Soud se chystá nad Johnem Walkerem Lindhem vynést rozsudek. Dostane zřejmě dvacet let vězení poté, co se přiznal ke spolupráci s Talibanem a držení výbušniny při páchání trestného činu. Obžaloba pak stáhla obvinění z terorismu. Lindh se tak vyhnul hrozícímu doživotí.

"Byl jsem loni od srpna do prosince vojákem Talibanu. Proto jsem nosil pušku a dva granáty. Činil jsem tak s plným vědomím a ochotně, i když jsem věděl, že je to ilegální," řekl soudu v Alexandrii jedenadvacetiletý Lindh.

Přiznání překvapilo samotného soudce T. S. Ellise, který zahájil slyšení diskusí, jak zajistit ochranu utajovaných svědků. Lindh se u soudu přiznal na základě dohody, dosažené v neděli večer. Lindha u soudu zastupují čtyři právníci v čele s Jamesem Brosnahanem ze San Francisca, kterého obžalovanému doporučili rodiče.

V dohodě s obžalobou mladík souhlasil s dvacetiletým trestem. Přiznal se ke dvěma obviněním, z nichž každé mu vyneslo deset let za mřížemi. Finální rozhodnutí o délce trestu je však na soudci, který rozhodl, že další slyšení se uskuteční 4. srpna.

Lindh se přiznal k jednomu z deseti obvinění, které obsahovala původní desetibodová obžaloba - poskytování služeb hnutí Taliban. Poté se doznal k novému obvinění, když nosil výbušniny, čímž se dopustil těžkého zločinu.

V úmluvě s obžalobou Lindh upustil od všech obvinění amerických vojáků, které vinil z týrání poté, co byl zatčen v Afghánistánu. Naopak se zavázal plně spolupracovat vyšetřovateli a agenty tajných služeb. Musí také vládě odevzdat všechny případné příjmy, které dostane za práva na popis své kauzy.

Americký talibanec byl obviněn z účasti na spiknutí s cílem zabíjet americké občany. K dohodě mohlo přispět, že obžaloba neměla žádný přímý důkaz, že by Lindh po Američanech střílel. Neprokázala ani jeho spojitost s Johnnym Michaelem Spannem, agentem CIA zabitým při povstáni v Mazáre Šaríf, kde byl Lindh zadržen.

ČTENÁŘI iDNES:
NE TRESTU SMRTI

Hlasování čtenářů iDNES dopadlo jinak, než americké průzkumy.
Anketní otázka zněla:
"Zaslouží si Američan, který bojoval za Taliban, trest smrti?"
Odpovědi:
Ano:
582 hlasů
Ne: 677 hlasů

Američané žádali smrt vlastizrádce
Dohoda Lindha s obžalobou zřejmě nepotěší většinu obyvatel USA, kteří podle průzkumů neměli s americkým příslušníkem Talibanu slitování a žádali pro něj trest smrti. Lidé, u nichž nemá velkou podporu doživotní vězení, chtěli Lindha soudit za vlastizradu, což by v případě prokázání viny znamenalo smrt. 

Soud za vlastizradu žádali zejména mladí lidé - celých 70 procent dotázaných ve věku od 18 do 29 let oproti 52 procentům lidí nad padesát let. Podle analytiků průzkum naznačil, že "baby boomers" - děti volnomyšlenkářských šedesátých let - jsou tolerantnější než Lindhovi vrstevníci.

USA nevěděly, jak s mladíkem naložit
Lindh byl přepraven do USA jako poslední z nejnebezpečnějších zajatců Talibanu a Al-Kajdy z lodi USS Bataan v Arabském moři. Mnozí bojovníci byli převezeni na Kubu. Američané jim nepřiznávají statut válečných zajatců, protože nebojovali v oficiálně uznávané armádě.

Americké úřady dlouho váhaly, jak s dvacetiletým mužem naložit. Podle ústavy se na něho jako amerického občana nevztahovalo rozhodnutí o postavení bojovníků teroristické organizace před vojenské tribunály.

Mladík nakonec stanul před soudem v Alexandrii poblíž Washingtonu poprvé 24. ledna. K obžalobě před civilním, nikoliv vojenským soudem, dal souhlas sám prezident George Bush.

TALIBAN V ZAJETÍ USA

Američtí vojáci vzali do zajetí 483 bojovníků Talibanu, především důstojníků a členů vedení. Kolem 50 z nich už bylo převezeno na základnu Guantánamo na Kubě, kde budou internováni.

Vlastizrada by se těžko prokazovala
Vlastizradu, kde v případě usvědčení hrozí i trest smrti, by se však Lindhovi prokazovala jen velmi obtížně. Americký právní řád totiž ve snaze zabránit zneužívání tohoto obvinění vyžaduje, aby každý z aktů vlastizrady byl prokázán svědectvím nejméně dvou svědků. V případě Lindha by bylo potřeba je hledat v Afghánistánu.

Američan se postavil před stejným tribunálem jako Zacarias Moussaoui, francouzský muslim marockého původu, který byl vůbec prvním obviněným ze spoluúčasti na zářijových útocích na USA. Lindh je prvním ze zajatých bojovníků Talibanu, proti němuž byla vznesena obžaloba.

Američan obvinil FBI z týrání
Americký talibanec během procesu obvinil agenty FBI z týrání a "mučení kvůli přiznání". Advokáti vznesli obvinění po zveřejnění fotografie, která zachycuje nahého Johna Walkera Lindha přivázaného k nosítkám s páskou přes oči, krátce po jeho zatčení v prosinci 2001. Vyšetřovatelé tvrdí, že s mužem zacházeli jako s nebezpečným vězněm.

Lindhovi právníci uvedli, že fotografie jedenadvacetiletého Kaliforňana byla suvenýrem agentů, kteří ho zajali. Byla objevena v železné schránce na americké základně Rhino v afghánském Kandaháru. Advokáti podotkli, že Lindh byl "mučením přinucen", aby se přiznal, že podporoval Al-Kajdu.

Vyšetřovatelé tvrdili, že se o Lindha starali lépe než američtí vojáci a námořníci, kteří ho střežili v Afghánistánu. "Byl střežen jako potenciálně nebezpečný obžalovaný s předpokládanými kontakty s teroristy," řekli před soudem.

WALKER CHTĚL
TALIBANU POMOCI

Walker vypověděl, že k islámu konvertoval v šestnácti letech. V osmnácti odjel do Jemenu studovat arabštinu. Poté se dostal do severozápadního Pákistánu, kde studoval korán. Do afghánské metropole Kábulu přijel, aby "pomohl Talibanu budovat čistý islámský stát".

Lindh chtěl řady teroristů opustit
Advokáti Američana bojujícího v řadách Talibanu uvedli, že jejich klient John Walker Lindh chtěl po útocích teroristů na USA řady radikálního islámského hnutí opustit. Neučinil tak jen proto, že se bál o svůj život.

Lindhovi obhájci v dokumentech předaných americkému tribunálu v Alexandrii napsali, že jejich mandant řekl loni v prosinci při výslechu americkým vojákům, že ztratil iluze o Talibanu, když se dozvěděl o útocích proti newyorskému Světovému obchodnímu středisku.

Americký talibanec poprvé u soudu
První stání u soudu trvalo jen patnáct minut. Před začátkem líčení byla před budovou soudu krátká demonstrace příznivců amerického talibance. Lindh předstoupil před soud v zeleném vězeňském úboru, s nápisem Vězeň na zádech. Nakrátko ostříhán a hladce oholen. Vypadal zcela jinak než na prvních televizních záběrech po svém zatčení v Afghánistánu.

Před soudcem stál Lindh nehybně, s rukama svěšenýma podél těla a mírně sklopenou hlavou. Soudci potvrdil, že si je vědom obvinění i možných následků, včetně možnosti strávit zbytek života ve vězení. Mluvil tichým hlasem, který byl nicméně v soudní síni snadno slyšet. Nic nenamítal ani proti tomu, že zůstane po dobu vyšetřování ve vazbě.

Rodiče obžalovaného, Frank Lindh a Marilyn Walkerová, seděli ve druhé řadě soudní síně. Před začátkem procesu se se synem mohli setkat. Po úvodním slyšení uvedli, že je nevinný. "John miluje Ameriku. My milujeme Ameriku. Můj syn nespáchal žádný zločin," řekl Frank Lindh.

KANDAHÁR - WASHINGTON

* Lindha dopravili vojáci do Washingtonu v lednu ze základny u Kandaháru po 45 dnech výslechů v Afghánistánu a na americké válečné lodi v Perském zálivu.
* Při prvním předběžném výslechu ještě v Afghánistánu se údajně přiznal, že věděl tři měsíce předem o chystaných teroristických útocích proti New Yorku a Washingtonu.
* "Walkera ke spolupráci s teroristy nikdo nenutil. Naopak, cestu k nim si našel dobrovolně," uvedl ministr spravedlnosti John Ashcroft, který mladíkovi záručil poctivý a spravedlivý soud.

Mladý Američan se přidal k Talibanu
Dvacetiletý Američan byl loni v listopadu zadržen u Mazáre Šarífu, kde přežil krvavou vzpouru v pevnosti Kaláje Džaundži. V nemocnici se léčil z lehkého střelného zranění. Televize CNN přinesla záběry špinavého muže s dlouhými vousy a s výrazem bolesti v tváři.

"Studoval jsem v Pákistánu islám a setkal se s řadou lidí, kteří měli kontakty s Talibanem," řekl mladík pro CNN. "Lidé zde mají Taliban hodně rádi. Začal jsem číst odbornou literaturu, historii Kábulu a mému srdci se to všechno stalo velmi blízké," uvedl tehdy John Walker, který pochází z Kalifornie.

Mladíka, který o sobě tvrdil, že se jmenuje Abdal Hamíd, potom identifikovali jeho rodiče ze severní Kalifornie jako Johna Phillipa Walkera Lindha. Uvedli, že od té doby, co syn skončil se studiem náboženství v Pákistánu, neměli o něm žádné zprávy. Několikrát prý kontaktovali americké ministerstvo zahraničí i americkou ambasádu v Pákistánu, ale nedostali žádnou odpověď.

John Walker se narodil v únoru 1981 ve Washingtonu a vyrostl poblíž San Francisca v severní Kalifornii. Je druhým ze tří dětí právníka Franka Lindha a pečovatelky Marylin Walkerové, kteří jsou rozvedeni.

Americké jednotky zadržely 1. prosince dvacetiletého Američana (vpravo), který bojoval v Afghánistánu po boku Talibanu a přežil krvavou vzpouru zajatců v pevnosti Kaláje Džaundži poblíž Mazáre Šarífu. (3. prosince 2001)

Americký občan John Walker Lindh (druhý zleva) je eskortován do nápravného zařízení v Alexandrii poblíž Washingtonu ve státě Virgina, kde předstoupí před federální soud. Lindh bojoval v řadách afghánského hnutí Taliban. (24. ledna 2002)

Americký občan John Walker Lindh (vpravo) je eskortován do nápravného zařízení v Alexandrii poblíž Washingtonu ve státě Virgina, kde předstoupí před federální soud. Lindh bojoval v řadách afghánského hnutí Taliban. (24. ledna 2002)

Americký talibanec John Walker Lindh (druhý zprava), obviněný mimo jiné ze zabíjení vojáků v Afghánistánu, přijíždí k soudu v americkém městě Alexandria poblíž Washingtonu. (24. ledna 2002)

Demonstranti sympatizující s americkým talibancem Johnem Walkerem Lindhem drží jeho podobiznu před budovou soudu v Alexandrii poblíž Washingtonu. (24. ledna 2002)

Policie prohlíží okolí budovy vězeňského centra v Alexandrii na předměstí Washingtonu před příjezdem Johna Walkera Lindha, amerického člena hnutí Taliban. (24. ledna 2002)

Americký talibanec John Walker Lindh nahý a svázaný na americké základně Rhino v afghánském Kandaháru. Na základě této fotografie Lindhovi advokáti obvinili agenty FBI z týrání a "mučení kvůli přiznání".

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Německá CSU má staronového předsedu, pozici obhájil Seehofer

Horst Seehofer obhájil pozici předsedy Křesťanskosociální unie.

Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) si v sobotu do svého čela znovu zvolila Horsta Seehofera. Na sjezdu v Norimberku...

Severokorejky na prodej. Číňané si kupují nevěsty z Kimovy říše bídy

Od katastrofálního hladomoru, který v polovině 90. let postihl KLDR, byly do...

Čínští vesničané jim říkají slepice. Přijedou z KLDR, porodí dítě a utečou. Takový je příběh tisíců severokorejských...

Rusko by nám mělo více pomáhat s KLDR, řekl Trump po telefonátu s Putinem

Americký prezident Donald Trump na setkání se svým ruským protějškem Vladimirem...

Prezident USA Donald Trump komentoval telefonát s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zásadním bodem rozhovoru bylo...Najdete na iDNES.cz