Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


100 POHLEDŮ: Dřevěné boudy ve vytopeném Špindlerově Mlýně

  9:55aktualizováno  23. června 9:45
Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100 pohledů. Během roku 2017 vám v něm nabídneme méně známé pohledy z Česka i z některých evropských zemí.

Špindlerův Mlýn dnes a v roce 1897. | foto: koláž iDNES.cz

I když to tentokrát nebylo snadné, přesto se v diskusi objevily správné tipy. Cesta k nim je až téměř detektivní práce, však posuďte sami: „Špindlerův Mlýn. 1) Krkonoše dané nápovědou. 2) Koryto říčky s můstkem, další obnažené kameny, polozbořená budova => povodeň 3) Říčka, cesta přes můstek, dozadu údolí obdobně vypadá situace ve Špindlu - most přes Labe dozadu údolí Svatého Petra 4) zadávám do Googlu: historické fotky povodeň Špindlerův Mlýn,“ popsal analogii jeden z tipujících v diskusi pod článkem.

Fotogalerie

Snímek pochází z konce července roku 1897 a jeho autorem je F. Joffe. Patří do kategorie historických fotografií zachycujících následky tehdejší povodně. Na stránkách sbírky se lze dozvědět, že „záplavy (tehdy) postihly téměř dvě třetiny území Čech, část Moravy a Slezska“ a místy byl naměřen úhrn až 345 litrů na metr čtvereční, který je dosud rekordní nejen v Česku, ale i celé střední Evropě.

Původní místo, odkud byl snímek pořízen, se hledalo i kvůli výrazné proměně krajiny velmi těžko. Tehdy to byla největší povodeň, která Krkonoše a Jizerské hory zasáhla a tato oblast patřila k vůbec nejpostiženějším v Evropě. V publikaci Krkonošského národního parku nazvané příznačně „Největší povodně v Krkonoších“ se lze dočíst, že ji způsobily „velmi vydatné deště, které trvaly tři dny (hlavní vytrvalý déšť trval v Krkonoších 36 hodin, s maximem 29. 7.) a zasáhly velkou část střední Evropy“.

„Ve Špindlerově Mlýně (Bedřichově) naměřili dne 29. 7. hodnotu 185 mm srážek (den předtím 63 mm, dohromady tedy 248 mm) a v Obřím dole ještě podstatně více (266,2 mm, den předtím 76,3 mm, dohromady za oba dny 342,5 mm). Na Sněžce naměřili dne 29. 7. o něco méně (239,9 mm), což potvrzuje známou skutečnost, že svahy a někdy i údolní polohy v horách mohou mít často vyšší úhrny než exponované vrcholy,“ stojí dále v publikaci.

Portál iDNES.cz spustil v lednu 2016 seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Měl obrovský úspěch, proto jsme se rozhodli v něm pokračovat, i když v mírně pozměněné formě. Kromě pohledů z České republiky tak letos v seriálu nazvaném jednoduše 100 pohledů najdete i snímky z některých evropských zemí. Většina dosud nepublikovaných snímků pochází z archivu historika Pavla Scheuflera. Text k jednotlivým fotkám, u nichž mohou čtenáři opět hádat, odkud jsou, pak doplníme i o aktuální fotografii a informace o místě.

Autor:
100 pohledů na Česko

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...

Fico se smíchem podal demisi. Kiska sestavením vlády pověřil Pellegriniho

Dosluhující slovenský premiér Robert Fico (vlevo) předal demisi své vlády...

Politická krize na Slovensku vyvolaná vraždou Jána Kuciaka dospěla k vyvrcholení. Prezident Andrej Kiska přijal demisi...

Zemana „hluboce urazila“ reakce Klausova institutu k inaugurační řeči

Prezident Miloš Zeman hovoří na slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále...

Prezidenta Miloše Zemana hluboce urazila věta Institutu Václava Klause, že kritika miliardáře Zdeňka Bakaly nepatřila...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Další z rubriky

100 POHLEDŮ: Pohádkový zámek Miramare na břehu Jadranu

Italský zámek Miramar

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina...

100 POHLEDŮ: Vozkové klábosí u kašny na teplickém náměstí

Zámecké náměstí v Teplicích

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina...

100 POHLEDŮ: Nahuštěné domky obklopené šiky stromů v Tišnově

Tišnov

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina...

Najdete na iDNES.cz