Srovnání s dnešním pohledem ukazuje, že eroze stále pracuje. Vpravo je pak...

Srovnání s dnešním pohledem ukazuje, že eroze stále pracuje. Vpravo je pak vidět další skalní útvar - Želva. | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ NA ČESKO: Rakouský financ na stráži v Tiských stěnách

  • 72
V posledních 150 letech toho Česko zažilo hodně. Dvě velké světové války, průmyslový rozmach, hospodářské krize i obrovské přesuny obyvatelstva. To všechno mělo vliv na podobu měst i krajiny. Seriál iDNES.cz vám ukáže méně známé pohledy na některá místa v Čechách, na Moravě i Slezsku.

Pro poměrně známý a specifický tvar skalního útvaru, před nímž je zachycen příslušník rakouské finanční stráže, tipovalo i tentokrát mnoho čtenářů správně. „Tisá v době, kdy se na hranicích ještě vybíralo clo. Musela to být docela psina nahánět se po skalách s pašeráky,“ napsal správně jeden ze čtenářů v diskusi pod článkem.

Konkrétně je rakouský oficír, kterého kolem roku 1895 zachytil fotograf František Krátký, před Skalním hřibem. Tento útvar lze označit za výchozí bod pro putování po Tiských stěnách. Ty jsou rozděleny na Malé stěny a Velké stěny a jsou součástí Chráněné krajinné oblasti Labských pískovců. Vypínají se na jižním okraji krušnohorského zlomu.

Rozsáhlé skalní město tvořené pískovcem je hojně navštěvováno turisty a skrývá mnoho zajímavých skalních útvarů i horolezeckých možností. Namátkou lze v areálu, který patří mezi hlavní lákadla pobytu v nedalekém Českém Švýcarsku, nalézt Žábu, Kamenný stůl, Kazatelnu či Tančícího medvěda. Pro horolezce je pak připraveno nespočet cest všech obtížností.

Pokud byste se do Tiských skal chtěli někdy sami vydat, nejlepší cesta je od Děčína směrem na Sněžník a dále do obce Tisá. Zde lze zaparkovat na jednom ze dvou menších parkovišť a od místního kostela se strmě vydat vzhůru po naučné stezce až k pokladně Tiských stěn. Po cestě se lze z informačních tabulí dozvědět mnohé o historii samotné obce i skal.

Portál iDNES.cz spustil od 11. ledna 2016 nový seriál nazvaný 100 POHLEDŮ NA ČESKO. Během roku vydáme stovku dosud nepublikovaných, případně málo známých historických fotografií. Většina snímků pochází z archivu Pavla Scheuflera. Článek posléze doplníme i o aktuální snímek, mezitím mohou čtenáři do diskuse psát, jaké město či lokalitu historická fotografie zachycuje.


Další z rubriky Sto pohledů