Přesto je pro svou nezaměnitelnou atmosféru klášter v Doksanech oblíben nejen...

Přesto je pro svou nezaměnitelnou atmosféru klášter v Doksanech oblíben nejen turisty, ale také filmaři. | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ NA ČESKO: Kočár před filmaři oblíbeným zámkem v Doksanech

  • 54
V posledních 150 letech toho Česko zažilo hodně. Dvě velké světové války, průmyslový rozmach, hospodářské krize i obrovské přesuny obyvatelstva. To všechno mělo vliv na podobu měst i krajiny. Seriál iDNES.cz vám ukáže méně známé pohledy na některá místa v Čechách, na Moravě i Slezsku.

Mnozí hádali - i přes záměrně lehce matoucí popis - správně. Pod zámkem se totiž skrývá ústřední stavba v Doksanech na severu Čech, která je známa spíše jako klášter. Ten byl ale v roce 1782 zrušen a dále sloužil právě jako zámek s přilehlým hospodářským dvorem.

Od roku 1958 je stavba chráněna jako kulturní památka, její rekonstrukce je však náročná a mnohdy dodnes připomíná spíše ruiny.

Areál zachytil fotograf František Krátký kolem roku 1885, tedy v době, kdy klášter nebyl klášterem, ale zámkem. Zachycuje tehdejší poklidný život v okolí stavby. Jako klášter začal areál opět sloužit až po pádu komunismu, a to zásluhou polských sester z kláštera na krakovském předměstí Zwierzyniec.

„Zámek? Snad klášter, ne? Pokud vím, tak v Doksanech je živá komunita sester. A když tam loni filmaři točili, ani nemuseli vyrábět moc kulis pobořeného města. Péče socialistického státu o kulturní památky jim je vyrobila,“ nechal se nachytat jeden ze čtenářů v diskusi.

A zmínil i onu nápovědu v oblíbenosti místa filmaři; již za komunistů se zde natáčelo několik epizod 30 případů majora Zemana, po roce 2010 se v areálu objevilo mnoho filmových kulis pro filmy s mušketýrskou tématikou. Tyto kulisy zmizely až na počátku letošního roku.

Portál iDNES.cz spustil od 11. ledna 2016 nový seriál nazvaný 100 POHLEDŮ NA ČESKO. Během roku vydáme stovku dosud nepublikovaných, případně málo známých historických fotografií. Většina snímků pochází z archivu Pavla Scheuflera. Článek posléze doplníme i o aktuální snímek, mezitím mohou čtenáři do diskuse psát, jaké město či lokalitu historická fotografie zachycuje.


Další z rubriky Sto pohledů