100 POHLEDŮ: Mladý gentleman oslňuje dámy nad jezem v Bechyni

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100 pohledů. Během roku 2017 vám v něm nabídneme méně známé pohledy z Česka i z některých evropských zemí.

Bechyně před sto lety a dnes. | foto: koláž iDNES.cz

Zejména pro vodáky to tentokrát nebylo vůbec těžké. Správně poznali, že snímek byl pořízen v Bechyni na řece Lužnici. Místo je známé zejména díky unikátnímu mostu Duha, přes nějž vedle sebe jezdí automobily a vlaky. „Bechyně - most by ale nebyl vidět ani dnes - ten jez je až za ním. Zná ho každý vodák kvůli několikakilometrovému voleji před ním,“ napsal jeden ze správně tipujících čtenářů v diskusi pod článkem.

Fotogalerie

Snímek vznikl v roce 1916, tedy přesně deset let před počátkem výstavby zmíněného mostu. Pořídil ho neznámý fotoamatér, pochází z rodinného alba s názvem „Pestré cesty po Čechách“. Snímek má formát 9 × 12 cm a byl vytvořen pomocí přímého kontaktního kopírování.

Město Bechyně ležící v Jihočeském kraji v okrese Tábor je známé výrobou keramiky a zejména lázněmi, na něž poukazovala i naše nápověda. Ty patří k jedněm z nejstarších lázní v Čechách a soustředí se na léčbu pohybového ústrojí, ale i kožních či nervových nemocí.

„Slatina, dovážená z vlastního rašeliniště na nedalekých Komárovských blatech, je naším hlavním přírodním léčivým zdrojem,“ informují lázně na svém oficiálním webu. Nabízejí osvědčené procedury jako různé druhy koupelí, masáží, fyzioterapii, mechanoterapii, elektroléčbu a mnoho dalšího.

Portál iDNES.cz spustil v lednu 2016 seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Měl obrovský úspěch, proto jsme se rozhodli v něm pokračovat, i když v mírně pozměněné formě. Kromě pohledů z České republiky tak letos v seriálu nazvaném jednoduše 100 pohledů najdete i snímky z některých evropských zemí. Většina dosud nepublikovaných snímků pochází z archivu historika Pavla Scheuflera. Text k jednotlivým fotkám, u nichž mohou čtenáři opět hádat, odkud jsou, pak doplníme i o aktuální fotografii a informace o místě.

Sdílet článek Facebook Twitter Google Plus

Další z rubriky Sto pohledů