Poznáte místo na snímku? | foto: sbírka Scheufler

100 POHLEDŮ NA ČESKO: Kovboj pod mohutnou zříceninou Landštejna

  • 85
V posledních 150 letech toho Česko zažilo hodně. Dvě velké světové války, průmyslový rozmach, hospodářské krize i obrovské přesuny obyvatelstva. To všechno mělo vliv na podobu měst i krajiny. Seriál iDNES.cz vám ukáže méně známé pohledy na některá místa v Čechách, na Moravě i Slezsku.

Na snímku, jehož autorem je František Krátký a pořízen byl někdy kolem roku 1890, je tentokrát zřícenina hradu Landštejn. Na výrazném návrší neupoutává zřícenina pozornost tolik, jako mladík pod hradem, který zrovna přecházel po kamenech přes vodu. Podobné pojetí fotografování památek bylo pro Krátkého typické

Je ovšem důležité uvést, že aktuální záběr je pořízen z jiného místa, než odkud Landštejn fotografoval Krátký. „Snímek z původního místa bohužel nejde vyfotit, protože jsou tam oplocené soukromé pozemky. Hrad odtamtud není navíc přes stromy viditelný. Dokonce ani kastelánka hradu nejdříve nevěděla, odkud to bylo focené,“ vysvětlil fotograf MF DNES Marek Podhora.

Jak dodal, nakonec se shodli, že historická fotografie je zrcadlově obrácená. Na to samé upozornili i čtenáři v diskuzi. „Landštejn. Ale dalo mi to práci. Kdysi jsem tam byl, ale nepoznal jsem to. V archivu Pavla Scheuflera je tahle fotka stranově převrácená,“ napsal Petr Malý.

Hrad s románským jádrem nacházející se v oblasti České Kanady zničil v roce 1771 požár a zpustl. Za totality ale začala jeho rekonstrukce a v nové podobě byl znovu zpřístupněn v roce 1990.

Portál iDNES.cz spustil od ledna 2016 nový seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Během roku vydáme stovku dosud nepublikovaných, případně málo známých historických fotografií. Většina snímků pochází zarchivu Pavla Scheuflera. Článek posléze doplníme i o aktuální snímek, mezitím mohou čtenáři do diskuze psát, jaké město či lokalitu historická fotografie zachycuje.


Další z rubriky Sto pohledů