Velehrad dnes a v roce 1895. | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ NA ČESKO: Siesta nad poutním klášterem ve Velehradě

  • 69
V posledních 150 letech toho Česko zažilo hodně. Dvě velké světové války, průmyslový rozmach, hospodářské krize i obrovské přesuny obyvatelstva. To všechno mělo vliv na podobu měst i krajiny. Nový seriál iDNES.cz vám ukáže méně známé pohledy na některá místa v Čechách, na Moravě i ve Slezsku.

Velká část čtenářů v diskuzi tipovala, že na historickém snímku je Velehrad. Je to pravda, byť si někteří mysleli, že jde o záběr Rajhradu nebo Svatého Kopečku.

František Krátký, který historický snímek pořídil někdy kolem roku 1895, byl vynalézavý fotograf. Snažil se, aby jeho záběry byly originální, nebyly tuctové. Takový by vznikl, kdyby například stál čelem ve Velehradě před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje.

On však zvolil nadhled, z něhož vynikl celý komplex včetně baziliky a klášterní koleje, a do popředí umístil muže, který sedí v trávě a před úpalem se chrání deštíkem. Proč zrovna tento muž a deštník, zůstane asi navždy nezodpovězeno. V současnosti nejlepší komplexní pohled na Velehrad se udělá přímo z výšky, třeba i z dronu.

Portál iDNES.cz spustil od 11. ledna 2016 nový seriál nazvaný 100 POHLEDŮ NA ČESKO. Během roku vydáme stovku dosud nepublikovaných, případně málo známých historických fotografií. Většina snímků pochází z archivu Pavla Scheuflera. Článek posléze doplníme i o aktuální snímek, mezitím mohou čtenáři do diskuse psát, jaké město či lokalitu historická fotografie zachycuje.


Další z rubriky Sto pohledů