Stará radnice v Havlíčkově Brodě v současnosti a kolem roku 1875 | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ: Čtvrt na deset, nebo tři čtvrtě na tři v Havlíčkově Brodě

  • 28
Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100 pohledů. Během roku 2017 vám v něm nabídneme méně známé pohledy z Česka i z některých evropských zemí.

Kolik ukazují hodiny na věžičce, není zcela zřejmé (pokud vůbec v době pořízení fotografie fungovaly). Čtenáři však bez potíží uhádli, že snímek vizitkového formátu od Josefa Šťastného z Polné zachycuje kolem roku 1875 Havlíčkův Brod.

Půvabný dům v dolním rohu Havlíčkova náměstí měl původně gotickou podobu. V roce 1662 ale byla stavba výrazně poškozena požárem. Renesanční vzhled získala během následné přestavby. 

Výrazným prvkem začleněným v typickém renesančním štítu je kostra hlásného Hnáta. Ten byl podle jedné pověsti potrestán za svou zradu z roku 1472, kdy chtěl město vydat Jihlavanům. Měšťané ale jeho lest odhalili a shodili z hradeb. V ruce má kostlivec kosu, na které je latinský nápis „Qua hora nescis“, v češtině to znamená „Nevíš kterou hodinu“.

V minulosti fungoval v objektu pivovar, soud i radnice, nyní je ve výrazné stavbě Krajská knihovna. Na historickém snímku je na Staré radnici ještě vidět znak města, dnes kolemjdoucí upoutá výrazná malba se zlatým sluncem (více čtěte v článku Na radnici září „zlaté slunce Inků“)

Portál iDNES.cz spustil v lednu 2016 seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Měl obrovský úspěch, proto jsme se rozhodli v něm pokračovat, i když v mírně pozměněné formě. Kromě pohledů z České republiky tak letos v seriálu nazvaném jednoduše 100 pohledů najdete i snímky z některých evropských zemí. Většina dosud nepublikovaných snímků pochází z archivu historika Pavla Scheuflera. Text k jednotlivým fotkám, u nichž mohou čtenáři opět hádat, odkud jsou, pak doplníme i o aktuální fotografii a informace o místě.


Další z rubriky Sto pohledů