Klatovy | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ: Měšťané se hodili na náměstí v Klatovech do gala

  • 21
Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100 pohledů. Během roku 2017 vám v něm nabídneme méně známé pohledy z Česka i z některých evropských zemí.

Klatovské náměstí Míru rozpoznali čtenáři bez větších potíží, jeden z nich přidal i zajímavou osobní vzpomínku: „Tam jsem vojákoval, do toho kostela jsem chodil, a když to prasklo, tak mne kvůli tomu degradovali z desátníka absolventa na vojína neabsolventa,“ vypátral v paměti.

Fotograf František Krátký na náměstí vzbudil velkou pozornost a shromáždil se kolem něho početný dav přihlížejících. Fotograf toho využil a jako režisér záběru si je nashromáždil před svým fotoaparátem. 

Počátkem 90. let 19. století bylo pro fotografa s nezbytným stativem těžké zůstat nenápadným a zachycovat nestřežené okamžiky. Fotograf byl tehdy pořád ještě trochu tajuplnou bytostí, něco mezi alchymistou a kouzelníkem, který přinutil světlo, aby samo kreslilo. 

Za zády místních obyvatel je hlavní cíl záběru - Černá věž a kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce. Věž pochází z let 1547 až 1577, současnou podobu ale dostala až v roce 1870. Kostel v minulosti několikrát poničil požár, dnešní vzhled má ze začátku 19. století.

Portál iDNES.cz spustil v lednu 2016 seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Měl obrovský úspěch, proto jsme se rozhodli v něm pokračovat, i když v mírně pozměněné formě. Kromě pohledů z České republiky tak letos v seriálu nazvaném jednoduše 100 pohledů najdete i snímky z některých evropských zemí. Většina dosud nepublikovaných snímků pochází z archivu historika Pavla Scheuflera. Text k jednotlivým fotkám, u nichž mohou čtenáři opět hádat, odkud jsou, pak doplníme i o aktuální fotografii a informace o místě.


Další z rubriky Sto pohledů