Kostel svatého Jana v Žitavě kolem roku 1890 a v současnosti | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ: Pozemské hemžení pod důstojnou masou zdiva v Žitavě

  • 11
Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100 pohledů. Během roku 2017 vám v něm nabídneme méně známé pohledy z Česka i z některých evropských zemí.

Klasicistní kostel svatého Jana (v němčině Johanniskirche) najdete v německé Žitavě nedaleko hranic s Polskem a Českou republikou. Pohlednice od neznámého autora byla vydaná kolem roku 1890.

Na místě dnešní dominanty stála od první poloviny 13. století románská bazilika zbudovaná pro maltézský řád, posléze rozšířená v gotickém stylu, informuje web Společnosti přátel Lužice. Vojáci v roce 1757 však stavbu během sedmileté války vyplenili. Kompletní obnova kostela proběhla v letech 1766 až 1837.

Z šedesát metrů vysoké věže je pěkně vidět nejen celé město, ale například i Lužické a Jizerské hory.

Portál iDNES.cz spustil v lednu 2016 seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Měl obrovský úspěch, proto jsme se rozhodli v něm pokračovat, i když v mírně pozměněné formě. Kromě pohledů z České republiky tak letos v seriálu nazvaném jednoduše 100 pohledů najdete i snímky z některých evropských zemí. Většina dosud nepublikovaných snímků pochází z archivu historika Pavla Scheuflera. Text k jednotlivým fotkám, u nichž mohou čtenáři opět hádat, odkud jsou, pak doplníme i o aktuální fotografii a informace o místě.


Další z rubriky Sto pohledů