100 POHLEDŮ: Malý velký Bern nad prudkou alpskou řekou Aare

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100 pohledů. Během roku 2017 vám v něm nabídneme méně známé pohledy z Česka i z některých evropských zemí.

Švýcarsko - Bern | foto: koláž iDNES.cz

Nápověda poskytnutá v titulku zjevně stačila k tomu, aby řada z tipujících poznala hlavní město Švýcarska - Bern. „Je to Bern, vypadá to stále stejně,“ odhalil správně město ležící na divoké alpské řece Aare v podhůří Bernských Alp jeden ze čtenářů v diskusi pod článkem.

Fotogalerie

Na to, že se město pyšní přídomkem „hlavní“, je co do počtu obyvatel i rozlohy skutečně malé: historické jádro čítá jen kolem 200 tisíc obyvatel a rozlohu má necelých 52 kilometrů čtverečných (pro srovnání Praha má 496 km² a 1,28 milionu obyvatel). Celá aglomerace Bernu pak má jen asi 390 tisíc obyvatel.

Město je typické svou zvonicí s orlojem Zytglogge, fotografii pořízené v blíže nedatovaném roce „krásné doby“ místním fotografem P. Doesem však vévodí bernská katedrála a v popředí věžička kostela svatého Petra a Pavla. Snímek pochází z pohlednice a porovnávací záběr je pořízen z druhé strany města.

Portál iDNES.cz spustil v lednu 2016 seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Měl obrovský úspěch, proto jsme se rozhodli v něm pokračovat, i když v mírně pozměněné formě. Kromě pohledů z České republiky tak letos v seriálu nazvaném jednoduše 100 pohledů najdete i snímky z některých evropských zemí. Většina dosud nepublikovaných snímků pochází z archivu historika Pavla Scheuflera. Text k jednotlivým fotkám, u nichž mohou čtenáři opět hádat, odkud jsou, pak doplníme i o aktuální fotografii a informace o místě.

Sdílet článek Facebook Twitter Google Plus

Další z rubriky Sto pohledů