Starý Dubrovník zachycuje obraz patricijského města po opravách, které následovaly po ničivém zemětřesení na přelomu 17. a 18. století. | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ: Dlážděný bulvár plný života ve starém Dubrovníku

  • 13
Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100 pohledů. Během roku 2017 vám v něm nabídneme méně známé pohledy z Česka i z některých evropských zemí.

I podle diskuse pod článkem je zjevné, že nápovědy skutečně nebylo třeba. Dubrovník správně uhodla celá řada tipujících. „Čumím na ty baráky, to jsou dobrý baráky, to je Dubrovník, ne?“ napsal jeden z nich s odkazem na známou scénu z dnes už kultovního českého snímku Samotáři, kde stimulantem posilněný hlavní protagonista zamění domy v Praze právě s Dubrovníkem.

Fotografii na svých cestách po chorvatské Jižní Dalmácii pořídil František Krátký, přesná datace není známa. Z jeho snímků z podobných destinací v okolí však lze dovodit období kolem roku 1895.

Snímek zachycuje turistům dobře známé historické jádro Dubrovníku a hlavní spojnici Plaza Stradun. Ta láká svou romantickou přímořskou atmosférou mezi patricijskými domy z přelomu 17. a 18. století, především pak za večerního osvětlení.

Z hlavního bulváru vybíhají strmé a křivolaké cestičky až k hradnímu opevnění. Ty nejprudší jsou doplněny o schodiště. Pro svou unikátnost bylo město zapsané na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Portál iDNES.cz spustil v lednu 2016 seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Měl obrovský úspěch, proto jsme se rozhodli v něm pokračovat, i když v mírně pozměněné formě. Kromě pohledů z České republiky tak letos v seriálu nazvaném jednoduše 100 pohledů najdete i snímky z některých evropských zemí. Většina dosud nepublikovaných snímků pochází z archivu historika Pavla Scheuflera. Text k jednotlivým fotkám, u nichž mohou čtenáři opět hádat, odkud jsou, pak doplníme i o aktuální fotografii a informace o místě.


Další z rubriky Sto pohledů