100 POHLEDŮ: Zvědavci na čekané u kolejí v Malé Chuchli

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100 pohledů. Během roku 2017 vám v něm nabídneme méně známé pohledy z Česka i z některých evropských zemí.

Praha - Chuchle | foto: koláž iDNES.cz

I když jsme tentokrát neposkytli našim čtenářům žádnou nápovědu, byla fotografická hádanka evidentně jednoduchá. Většina totiž poznala, že snímek je z Malé Chuchle. Na popisku pod fotografií od Františka Fridricha, který místo fotografoval kolem roku 1870, je přesně napsáno: „Lázně Chuchle u Prahy“.

V době vzniku snímku byla Malá Chuchle součástí Velké Chuchle, která byla tou dobou samostatnou obcí. K Praze byla připojena až v roce 1968. Místo je známé především díky své dostihové dráze, která zde funguje od roku 1906.

Zajímavá je i postava autora snímku, fotografa Františka Fridricha. V druhé polovině 19. století se jednalo o jednoho z nejznámějších fotografů, proslavily ho místopisné snímky Prahy a lázeňských měst.

Portál iDNES.cz spustil v lednu 2016 seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Měl obrovský úspěch, proto jsme se rozhodli v něm pokračovat, i když v mírně pozměněné formě. Kromě pohledů z České republiky tak letos v seriálu nazvaném jednoduše 100 pohledů najdete i snímky z některých evropských zemí. Většina dosud nepublikovaných snímků pochází z archivu historika Pavla Scheuflera. Text k jednotlivým fotkám, u nichž mohou čtenáři opět hádat, odkud jsou, pak doplníme i o aktuální fotografii a informace o místě.

Sdílet článek Facebook Twitter Google Plus

Další z rubriky Sto pohledů