Česko - Praha, obora Hvězda | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ: „Tatíček“ Masaryk na bílém koni u obory a letohrádku Hvězda

  • 43
Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100 pohledů. Během roku 2017 vám v něm nabídneme méně známé pohledy z Česka i z některých evropských zemí.

Uhádnout, kde první prezident samostatného Československa Tomáš Garrigue Masaryk pózuje, nebylo složité, a to i díky typické architektuře stavby v pozadí. „Bílá hora, v pozadí letohrádek Hvězda,“ napsal správně jeden z prvních tipujících v diskusi pod článkem.

Na blíže nedatované fotografii pocházející z archivu agentury ČTK je prezident skutečně zachycen při projížďce na koni na Bílé hoře. Autor fotografie není znám, v pozadí však zachytil právě zmíněný letohrádek. Ten byl postaven v letech 1555 a 1556 na půdorysu šesticípé hvězdy dle návrhu arcivévody Ferdinanda Tyrolského.

„Stavbu Hvězdy vedli stavitelé G. M. Aostalli a G. Lucchese, poté i B. Wohlmut. Štuková výzdoba kleneb v přízemí z let 1556–1560, první v zaalpských zemích, dosáhla vynikajících kvalit,“ uvádějí o stavbě stránky Památníku národního písemnictví, který dnes v letohrádku sídlí.

Letohrádek je součástí rozsáhlé obory založené v roce 1534 císařem Ferdinandem I. V polovině 18. století lovecký letohrádek v podobě dvoupatrové centrální stavby utrpěl pobytem vojsk tábořících v oboře. „Z rozhodnutí císaře Josefa II. sloužil letohrádek od roku 1785 jako muniční skladiště, a to až do roku 1874, kdy bylo zrušeno,“ dodává web památníku.

Tomáš Garrigue Masaryk se narodil 7. března 1850 v Čejkovicích u Hodonína. Ve Vídni vystudoval filosofii, v Lipsku se seznámil s Američankou Charlottou Garriguovou, s níž se v březnu 1878 v New Yorku oženil. Měli pět dětí. Prezidentem byl zvolen celkem čtyřikrát, v letech 1918, 1920, 1927 a 1934. V roce 1935 ze zdravotních důvodů abdikoval ve prospěch Edvarda Beneše. Zemřel 14. září 1937 na zámku v Lánech (více o životě T.G.M čtěte zde).

Portál iDNES.cz spustil v lednu 2016 seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Měl obrovský úspěch, proto jsme se rozhodli v něm pokračovat, i když v mírně pozměněné formě. Kromě pohledů z České republiky tak letos v seriálu nazvaném jednoduše 100 pohledů najdete i snímky z některých evropských zemí. Většina dosud nepublikovaných snímků pochází z archivu historika Pavla Scheuflera. Text k jednotlivým fotkám, u nichž mohou čtenáři opět hádat, odkud jsou, pak doplníme i o aktuální fotografii a informace o místě.


Další z rubriky Sto pohledů