Praha - Vyšehrad | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ: Panorama Vyšehradu opředeného pověstmi

  • 66
Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100 pohledů. Během roku 2017 vám v něm nabídneme méně známé pohledy z Česka i z některých evropských zemí.

Oproti očekávání měli někteří čtenáři hned „jasno“, jiní ale tápali. „Jasně že Smíchov a Vyšehrad. Zajímala by mně ale datace snímku,“ napsal jeden ze čtenářů tipujících v diskusi a rozvedl hned několik teorií, z nichž rok pořízení záběru zúžil na interval let 1865 až 1885. Dopomohla mu k tomu hned řada indicií: smíchovské nádraží v popředí, podoba baziliky na vrchu a také takový detail, jakým je na fotografii zachycený parník PRAG.

A nutno dodat, že se trefil, i když o konkrétní dataci snímku nemá přesné údaje ani historik Pavel Scheufler, z jehož sbírky fotografie pochází. Pořízení vizitky neznámým autorem (zřejmě František Fridrich) zachycující Vyšehrad a Smíchov se Západním nádražím odhaduje právě na rok 1865.

Místo, které fotograf zachytil, se od té doby výrazně proměnilo, jak ostatně dokazují srovnávací snímky v galerii. Jasnou nápovědou byl snad jen Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého na pražském Karlově, který je viditelný v levém horním rohu snímku.

Samotná dominanta, vyšehradská bazilika svatého Petra a Pavla, se od roku pořízení snímku proměnila k nepoznání. Zatímco na fotografii je zachycena ve své barokní podobě, dnes nese novogotické prvky, které ji v letech 1885 až 1887 vtiskl český architekt Josef Mocker.

Jeho kolega František Mikš se pak o zhruba 20 let později postaral o průčelí se dvěma charakteristickými 58 metrů vysokými věžemi, které jsou dodnes jednou z dominant hlavního města (více o historii baziliky svatého Petra a Pavla na Vyšehradě na Wikipedia.org).

Podívejte se na Vyšehrad, jak ho nikdy neuvidíte:

1. května 2013

Portál iDNES.cz spustil v lednu 2016 seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Měl obrovský úspěch, proto jsme se rozhodli v něm pokračovat, i když v mírně pozměněné formě. Kromě pohledů z České republiky tak letos v seriálu nazvaném jednoduše 100 pohledů najdete i snímky z některých evropských zemí. Většina dosud nepublikovaných snímků pochází z archivu historika Pavla Scheuflera. Text k jednotlivým fotkám, u nichž mohou čtenáři opět hádat, odkud jsou, pak doplníme i o aktuální fotografii a informace o místě.


Další z rubriky Sto pohledů