Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně, zkráceně nazývaná Petrov  (podle kamenného...

Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně, zkráceně nazývaná Petrov (podle kamenného ostrohu, na němž stojí) na fotografii pocházející přibližně z roku 1908 | foto: sbírka Scheufler

100 POHLEDŮ: Sakrální dominanta Brna skrytá pod lešením

  • 57
Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100 pohledů. Během roku 2017 vám v něm nabídneme méně známé pohledy z Česka i z některých evropských zemí.

Celá řada tipujících hádala dle předpokladů správně - katedrála sv. Petra a Pavla v Brně. Krom výrazných věží obklopených lešením byl nápovědou i dům v popředí fotografie. „Dost charakteristický dům v popředí, dnešní hotel Barceló na Šilingrově náměstí v Brně. Kostel bych s barokním průčelím nepoznal,“ napsal jeden z tipujících čtenářů v diskusi pod článkem.

Správně tím narážel na zachycenou podobu katedrály. Fotografie totiž pochází z doby, kdy měl tehdejší kostel barokní průčelí. Autor fotografie není znám, zřejmě jím však byl brněnský profesionální fotograf Josef Kunzfeld. V popisku fotky stojí, že je to „adaptace brněnského domu v roce 1908“.

„Podle nejnovějších poznatků sahají počátky chrámu na Petrově do 70. let 12. století. V období gotiky prošel několika přestavbami. Původní kostelík přestal stačit a byl nahrazen větším. Vzrostl i jeho význam, zvláště poté, co se roku 1296 stal Petrov sídlem kolegiátní kapituly,“ uvádí stručnou historii webové stránky Římskokatolické farnosti u katedrály sv. Petra a Pavla v Brně.

Farnost připomíná také jednu kuriozitu - zvony katedrály vyzvánějí poledne už v jedenáct hodin. Je to připomínka úspěšné obrany Brna před Švédy během třicetileté války, kdy byl kostel vážně poškozen. Místní tehdy přelstili protívníky, kteří si vytyčili dobýt město do pravého poledne. Jejich plán byl ovšem vyzrazen a obránci města, když viděli Švédy prorážet městské hradby, začali vyzvánět dvanáctou o hodinu dřív. Zmatení útočníci přestali bojovat a zklamaně odtáhli pryč (celou pověst najdete zde).

Silueta jasné dominanty v centru jihomoravské metropole je mimo jiné notoricky známá také z líce české desetikorunové mince.

Portál iDNES.cz spustil v lednu 2016 seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Měl obrovský úspěch, proto jsme se rozhodli v něm pokračovat, i když v mírně pozměněné formě. Kromě pohledů z České republiky tak letos v seriálu nazvaném jednoduše 100 pohledů najdete i snímky z některých evropských zemí. Většina dosud nepublikovaných snímků pochází z archivu historika Pavla Scheuflera. Text k jednotlivým fotkám, u nichž mohou čtenáři opět hádat, odkud jsou, pak doplníme i o aktuální fotografii a informace o místě.


Další z rubriky Sto pohledů