Polní cesta, u níž děti pózovaly, dnes už neexistuje. | foto: koláž iDNES.cz

100 POHLEDŮ: Trojice dítek na polní cestě pod Bezdězem

  • 53
Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100 pohledů. Během roku 2017 vám v něm nabídneme méně známé pohledy z Česka i z některých evropských zemí.

Správně tipujících byla celá řada. „Hrad Bezděz, patrná budova obecního úřadu, za tím je vidět věžička kostelíka,“ napsal jeden z mnoha čtenářů v diskusi pod článkem. Našly se ale i jiné tipy, včetně odkazu na českého génia Járu Cimrmana, který „již tehdy věděl, že lépe je vzít na luft ženy dvě pro případ, že by jedna z nich z rande utekla“. Fantazii se meze nekladou...

Pravdou však je, že na snímku je skutečně hrad Bezděz. Záběr pořídil kolem roku 1895 Eduard Petrák, jde o polovinu stereofotografie. Samotný hrad pak založil už v roce 1264 král železný a zlatý, Přemysl Otakar II.

„Roku 1279 zde byl uvězněn jeho syn Václav II. s matkou královnou Kunhutou. Od roku 1627 byl hrad v majetku Valdštejnů. Klášter montserratských benediktýnů zde byl zřízen v roce 1661, zrušen byl reformou císaře Josefa II. roku 1785. V letech 1831 až 1836 se zde inspiroval k dílu Máj básník Karel Hynek Mácha,“ přibližuje historii Bezdězu oficiální web hradu.

Z hradu se dodnes dochovala jen zřícenina, která je ve správě státu. Pod něj přešla v 50. letech minulého století. Po roce 1990 v dílčích etapách probíhají konzervační a restaurátorské práce. U hradu se každoročně koná putovní hudební festival České hrady a v médiích se o Bezdězu v posledních letech mluví zejména kvůli návratu vlků do okolních lesů.

Žena natočila u Bezdězu setkání s vlkem tváří v tvář:

20. dubna 2016

Portál iDNES.cz spustil v lednu 2016 seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Měl obrovský úspěch, proto jsme se rozhodli v něm pokračovat, i když v mírně pozměněné formě. Kromě pohledů z České republiky tak letos v seriálu nazvaném jednoduše 100 pohledů najdete i snímky z některých evropských zemí. Většina dosud nepublikovaných snímků pochází z archivu historika Pavla Scheuflera. Text k jednotlivým fotkám, u nichž mohou čtenáři opět hádat, odkud jsou, pak doplníme i o aktuální fotografii a informace o místě.


Další z rubriky Sto pohledů