100 POHLEDŮ: Muž před branou do horské osady Starý Smokovec v Tatrách

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100 pohledů. Během roku 2017 vám v něm nabídneme méně známé pohledy z Česka i z některých evropských zemí.

Slovensko - Starý Smokovec | foto: koláž iDNES.cz

Co na fotografii stojí, za to bohužel nemůžeme. Uznáváme proto výčitku z diskuse, že hádanka to byla lehká. Ostatně jsme to ani nezastírali a další nápovědy si odpustili. „Co to je za hádanku, když jméno města je velkými písmeny napsán na bráně? Je to samozřejmě Tatrafüred, známý též pod názvem Smokovec. Dnes Starý Smokovec,“ napsal správně jeden z diskutujících pod článkem.

Fotogalerie

Blíže nedatovaná fotografie pořízená Františkem Krátkým zachycuje muže stojícího před branou do města. O jeho zaměstnání se můžeme jen dohadovat, dle vzezření však v redakci tipujeme lesníka, hajného či myslivce.

Samotný Starý Smokovec patří mezi nejstarší tatranské turistické osady. Leží na stráni Slavkovského štítu jen pár kilometrů na sever od Popradu. Město je známé také díky Smokovské minerálce, v blízkosti jejíhož pramene byla v 18. století postavena hájovna a myslivecká chata. Zřejmě nejvýraznější stavbou je však dominantní budova Grandhotelu postaveného v roce 1904.

Portál iDNES.cz spustil v lednu 2016 seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Měl obrovský úspěch, proto jsme se rozhodli v něm pokračovat, i když v mírně pozměněné formě. Kromě pohledů z České republiky tak letos v seriálu nazvaném jednoduše 100 pohledů najdete i snímky z některých evropských zemí. Většina dosud nepublikovaných snímků pochází z archivu historika Pavla Scheuflera. Text k jednotlivým fotkám, u nichž mohou čtenáři opět hádat, odkud jsou, pak doplníme i o aktuální fotografii a informace o místě.

Sdílet článek Facebook Twitter Google Plus

Další z rubriky Sto pohledů