Volby nebudou mít na vládu vliv, míní Babiš. Nejsme fíkový list, řekl Hamáček

  10:21aktualizováno  15:02
Těsně před komunálními a senátními volbami má za sebou druhá vláda Andreje Babiše 100 dnů. Mezi její výrazné počiny patří rozhodnutí o zvýšení platů státních zaměstnanců i důchodů, podpis dohody o výběru mýta s konsorciem CzechToll a SkyToll i některá personální rozhodnutí. Vláda má podle Babiše výsledky. „Jsem přesvědčen, že občané to pocítí,“ řekl.

„ Naše vláda funguje, chápu, že média jsou smutná, že nemáme konflikty. Myslím si, že jsme kompromisy, děláme kompromisy. Teď nás čekají rozhovory a realizace projektů jako je zálohované výživné, minimální mzda. Různé názory řešíme společně,“ řekl premiér. Myslí si, že komunální volby nebudou mít na existenci jeho menšinové koaliční vlády se sociální demokracií vliv.

Tvrdě zhodnotil vládu šéf nejsilnější opoziční strany ODS Petr Fiala. „Polokomunistická vláda ANO, ČSSD a KSČM je u moci 100 dní, ale fakticky už zemi vládne skoro rok. ANO ovládá za podpory KSČM, ČSSD a SPD ministerstva a má většinu v Poslanecké sněmovně již od loňských voleb. Vláda za celou dobu nepřišla s žádným konkrétním plánem na řešení aktuálních problémů ČR, její zahraniční politika je zmatená. Jsme pouze svědky mediální one man show Andreje Babiše, který slibuje všechno všem, ale konkrétní řešení a plány vláda nepřináší,“ uved Fiala.

Zabránili jsme vzniku vlády, která by byla horší, řekl Hamáček

Podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka zabránila jeho strana tomu, aby vznikla vláda závislá na extrémních uskupeních SPD Tomia Okamury a na komunistech, „Sociální demokracie se zachovala státotvorně. Svým vstupem do vlády zabránila vzniku jiné vlády, která by pro zájmy České republiky byla podstatně horší,“ řekl Hamáček při hodnocení prvních sto dnů vlády.

„Říkalo se, že bude sociální demokracie fíkovým listem a že bude zakrývat jinou koalici ve Sněmovně. Nic takového se nestalo, my jsme schopni spolupracovat a společně naše priority v Poslanecké sněmovně prosazovat,“ prohlásil lídr ČSSD.

Menšinovou vládu provázely od začátku zmatky kolem ministrů. Začalo to tím, když prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat do vlády kandidáta ČSSD na ministra zahraničí, europoslance Miroslava Pocheho, a Babiš ani Hamáček se proti tomu nepostavili, i když Ústava České republiky takovou možnost hlavě státu nedává. Nakonec byl ministrem zahraničí i vnitra jmenován Hamáček a menšinový kabinet dostal při hlasování o důvěře i hlasy komunistů.

Hned po jmenování vlády vypukla plagiátorská aféra. Z vlády se kvůli opisování vysokoškolských prací museli poroučet ministryně spravedlnosti Taťána Malá z ANO i ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD. A provizorium s Hamáčkem v čele dvou ministerstev stále trvá. Až za pár dnů má skončit, když do vlády přijde bývalý Pocheho asistent Tomáš Petříček, který splnil Zemanovu podmínku, že Poche nebude na ministerstvu pokračovat. „Věřím, že příští týden bude jmenován ministrem,“ řekl o Petříčkovi na bilanční tiskové konferenci Hamáček.

Učitelům o 10 procent vyšší tarify, růst penzí přes devět stovek

Klíčový zákon roku, návrh rozpočtu na příští rok, vláda předkládá se schodkem 40 miliard korun, což ale podle Babiše neznamená, že konečný výsledek nebude lepší. Rozhodující je podle něj výsledek, ne navržená čísla.

„Máme jedno z nejnižších zadlužení v Evropě,“ prohlásil Babiš,

Jak hodnotí vládu

Petr Fiala (ODS): Její zahraniční politika ohrožuje naše národní zájmy, málo investuje a soustřeďuje se jen na předvolební úplatky pro občany.

Ivan Bartoš (Piráti): Vláda nám také představila rozpočet se schodkem 40 miliard, a to v době ekonomického růstu, který neřeší modernizaci ekonomiky a klade malý důraz na vědu a vývoj.

Tomio Okamura (SPD): Je bezprecedentním skandálem trapas kolem obsazení ministerstva zahraničí. Máme připravený rozpočet s dluhem v době hospodářského růstu a činnost vlády nepřipomíná tým táhnoucí za jeden provaz, ale spíš dohodu o obsazení mocenských pozic, kde si všichni budou dělat, co chtějí.

Vojtěch Filip (KSČM): Za pozitivní pokládáme především, že ČR má vládu s důvěrou a může přistoupit k nápravě některých negativních opatření předchozích vlád. Kritické výhrady máme k pomalému vývoji v personální situaci v resortu zahraniční politiky a v resortu zdravotnictví.

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL): Konkrétních opatření vláda ještě neprovedla tolik, aby je bylo možné hodnotit. Jsou to zatím spíš populistické sliby a rychlé nekoncepční kroky, které nám můžou do budoucna zavařit.

Jiří Pospíšil (TOP 09): Zahraniční politiku reálně řídí Andrej Babiš s Milošem Zemanem, a to není dobrá zpráva ani pro občany ČR, ani pro naše zahraniční partnery v EU. Na druhou stranu můžeme být rádi, že už se nenašel žádný ministr či ministryně, který by opsal svou diplomovou práci a musel by rezignovat.

Petr Gazdík (STAN): Je slabé personální obsazení ministerských postů, kam byli zprvu dosazeni lidé, kteří podváděli již při svých akademických studiích a následovaly je osoby, které nemají dlouhodobé politické zkušenosti.
(čtk)

Rekordně od příštího roku vzrostou penze, v průměru o více než devět stovek, vláda kývla i na růst platů učitelů a dalších zaměstnanců veřejného sektoru. Průměrná výše penze bude od ledna 13 286 korun. Důchodci nad 85 let dostanou navíc tisícovku, což už dříve schválil parlament.

„Rozpočet je maximum možného. Byla jsem nucena vybalancovat požadavky vlády a jednotlivých resortů,“ řekla ke svému návrhu rozpočtu ministryně financí Alena Schillerová.

Učitelé mohou počítat s růstem tarifních platů o deset procent v tarifech a s pěti procenty navíc na odměny. O deset procent by se měly zvednout i platy nepedagogických pracovníků ve školství.

Rozpočet vysokých škol by se v příštím roce měl zvýšit o dvě miliardy korun oproti letošku. Platy od ledna porostou i dalším zaměstnancům ve veřejných službách. S odbory se vláda dohodla, že se většině z nich zvednou tarify o pět procent, policistům a hasičům o dvě procenta. Zbývající peníze poputují do odměn a příplatků. „Policisté a hasiči budou brát díky naší dohodě o dva až tři tisíce měsíčně více,“ řekl Hamáček.  

Vláda také rozhodla o slevě 75 procent ve vlacích a autobusech pro seniory nad 65 let a pro žáky a studenty do 26 let. „Významně to přispěje ke zvýšení vnitřního cestovního ruchu,“ řekl Babiš.

Personální změny a jiný výběrčí mýta, od 2020 bez Kapsche

Ministři udělali již řadu personálních změn ve svých úřadech i v podřízených organizacích. Měnilo se například vedení či obsazení statutárních orgánů České pošty, Lesů České republiky, Českých drah, Správy železniční dopravní cesty, dozorčí rady ČEZ, CzechInvestu, České exportní banky, Státního ústavu pro kontrolu léčiv i několika velkých nemocnic: v Ostravě i dvou pražských - Na Bulovce a Na Homolce.

Novým ředitelem civilní rozvědky ÚZSI se stane kybernetický expert Marek Šimandl a státní zástupce Radim Dragoun nově povede Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Ministerstvo dopravy podepsalo desetiletý kontrakt s konsorciem firem CzechToll a SkyToll, které budou od roku 2020 vybírat a spravovat mýtné na dálnicích a vybraných silnicích 1. třídy. „Ušetřili jsme českým daňovým poplatníkům miliardu ročně oproti minulému kontraktu,“ prohlásil ministr dopravy Dan Ťok. Konkurenta vítězného sdružení, společnost Kapsch, postup ministerstva dopravy šokoval a označil to za připravené divadlo.

Zdanění církevních restitucí a návrat nemocenské v prvních dnech

V parlamentu vládní ANO a ČSSD spolupracují s komunisty na změně zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, které prosadila bývalá pravicová vláda Petra Nečase. Finanční vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi ve výši 59 miliard korun považují vládní strany i komunisté za nepřiměřeně vysoké a chtějí prosadit zdanění náhrad. I přes protesty opozice, že to určitě zatrhne Ústavní soud, protože výši náhrad garantují kromě zákona také smlouvy, které s církvemi za Českou republiku podepsal expremiér Nečas.

V parlamentu také postupuje kupředu zákon, aby se vrátila nemocenská v prvních třech dnech. Pro sociální demokraty to byla přes výhrady ANO klíčová podmínka sestavení vlády. A komunisté při prosazování toho sekundují. Jejich podpora bude pro vládu klíčová i při schvalování rozpočtu, byť Babiš řekl, že bude hledat podporu i dalších stran.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

ČSSD čeká velmi těžká volba, shodují se politologové. Babiš hraje o voliče

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Dva dny poté, co Seznam Zprávy zveřejnily svou reportáž ze Švýcarska s Andrejem Babišem mladším, čelí český premiér...

Monarchie je mrtvá, ať žije republika. Před 100 lety poprvé zasedl parlament

Karel Kramář vychází ze Sněmovny po ustavující schůzi Národního shromáždění....

Dne 14. listopadu 1918 bere Karel Kramář do ruky zvonec a zahajuje první zasedání prvního československého parlamentu,...

Důvěra v Babišovu verzi příběhu o Čapím hnízdě klesá, ukázal průzkum

Praha 6.10.2018 Ano-štáb Ano,komunální volby 2018,senátní volby (Andrej Babiš)

Velká část Čechů postřehla posun v kauze Čapího hnízda a považuje nově zveřejněné informace o údajném únosu Andreje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz