Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ON-LINE REPORTÁŽ
16:12
Připravujeme pro vás fotografie a videoreportáže z protestů.
16:02
Policisté zůstávají v centru Prahy a hlídají rozcházející se extremisty. "Policie dohlíží na bezpečnost občanů v ulicích a v městské hromadné dopravě," potvrdila iDNES Iva Knolová z pražské policejní správy. Podle ní proběhla všechna setkání v klidu. "Nikde nebylo hlášeno poškozování cizího majetku," řekla Knolová.
15:41
Anarchisti i skini se po skupinkách rozešli. Policisté v centru města zůstávají. Obávají se totiž možného konfliktu.
15:31
Skini se pomalu rozcházejí, většinou míří na tramvaj. Chtějí se tak dostat na Tylovo náměstí za anarchisty.
15:30
Anarchisti na Tylově náměstí se po skupinkách rozešli. Asi padesátka z nich čeká na tramvajové zastávce. Jsou rozhodnuti se dostat na náměstí Míru.
15:24
Protest Národněsociálního bloku na náměstí Míru spíkr ukončil. Poděkoval policii, že je ochránila a oznámil, že další demonstrace se tu uskuteční 15. května v 17:30 na podporu rodiny a národní pospolitosti. Skini se však nerozcházejí.
14:37
Skupinky skinů se rozptylují po náměstí Míru. Někteří odcházejí se občerstvit, jiní se snaží dostat k anarchistům na Tylovo náměstí tramvají, protože ta není policisty hlídána.
14:22
Vladimíra Skoupého moderátor uvedl jako "nejznámějšího Havlova vězně". Skoupý vidí jedinou možnou cestu, jak zlepšit poměry v České republice - cestu, jakou jde krajní pravice. "Ode dneška bude svátek práce svátkem krajní pravice. Lidé jako Buzková ho nemají právo slavit," řekl Skoupý.
14:21
Informace o rozbité výloze se nepotvrdila. Podle Evy Miklíkové z pražské policejní správy byla výloha pouze zasažena dlažební kostkou během konfliktu anarchistů se třemi skiny, ale nepraskla (viz 13:47). "Kvůli tomuto konfliktu byly předvolány čtyři osoby, aby vysvětlily průběh incidentu," řekla Miklíková.
14:19
Z projevu krajní pravice - Vlastmil Krbeček: "Přišli jsme oslavit svátek práce, a ne jako ty odporné rudé zfetované svině, které opět vylezly z kánalů, aby hořícími lahvemi a zapálenými auty rozvracely..."
14:15
Demonstraci ultrapravice vede předseda Národněsociálního bloku Jan Kopal. Účastníci kritizují poměry a přirovnávají je k dobám před rokem 1989. Podle Kopala bude demonstrace trvat kolem 90 minut.
14:04
Policisté si předávají informaci o tom, že na Tylově náměstí, kde jsou anarchisté, někdo rozbil výlohu. Zpravodaj iDNES zjišťuje podrobnosti.
14:02
Stoupenci ultrapravice zahájili svou demonstraci. "Nejdřív vám zahrajeme tři skladby našeho kapelníka," oznámil spíkr.
13:47
Na Tylově náměstí (asi sto metrů od náměstí Míru), kde je nyní zhruba čtyřista anarchistů, se objevili tři skinheadi. Začali křičet na demonstranty "Nic než národ". Ti jim odpověděli slovy "Nacisti!" a dva z anarchistů na ně hodili kámen a plastikovou lahev. Policisté odvedli skiny do vedlejší ulice, kde je legitimovali. "Začali na nás řvát, že jsme nacisti, ale to my nejsme - my jsme národovci," řekl zpravodaji MF Dnes jeden ze skinů. Na tričku měl nápis Celtic variors, což je nacistická kapela, která také vystupovala na březnovém setkání neonacistů v Senohrabech.
13:50
Policie se snaží uvolnit cestu tramvajím, ty s obtížemi projíždějí. Vodní dělo se přesunulo z náměstí Míru na náměstí Tylovo, kde stojí dav anarchistů.
13:46
Na náměstí Míru rozvinuly dvě stovky skinů velký transparent 'Za revoluci národní a sociální'. Zkoušejí mikrofony a chystají se, že zahájí svou demonstraci.
13:37
Před kostelem svaté Ludmily na náměstí Míru se najednou vyloupla stovka skinů. Od průvodu anarchistů je odděluje kordon.
13:34
Policisté nasměrovali anarchisty ulicí Anglická na náměstí Míru, kde je další kordon stočil hned na kraji náměstí do další přilehlé ulice, Jugoslávské, která dav odvádí pryč z náměstí směrem na náměstí Tylovo.
13:33
Kordon se rozestupuje a pouští anarchisty směrem k náměstí Míru.
13:31
Třísethlavý dav anarchistů doprovázený zhruba dvěma stovkami policistů se blíží ke kordonu u náměstí Míru.
13:28
Na lavičkách na náměstí Míru pořád vysedávají lidé, kteří si sem vyšli na procházku, a pozorují hemžení asi dvou stovek policistů. Ti mají mírnou početní převahu nad civilisty. Od 14. hodiny má na náměstí začít povolená demonstrace ultrapravice. Zatím však zpravodaj iDNES nikoho z nich nevidí.
13:26
Policie uzavřela ulice Jugoslávská a Anglická. Doprava je zastavena, tramvaje projíždějí velmi obtížně, většina lidí vystupuje. Muži v černých vestách, helmách a kuklách tvoří kordon.
13:23
Napětí na náměstí Míru roste. Ulice ústící na náměstí ve směru od Václavské náměstí zcela zaplnila policie a je připravena je uzavřít. Dopravní podnik se chystá na výluku. Anarchisté se pomalu blíží, z Václavského náměstí to sem mají několik set metrů.
13:02
Policisté v helmách a vestách s těžkou technikou shromážděnou u náměstí Míru se dali do pohybu. Zpravodaj iDNES hlásí, že se pravděpodobně snaží vytvořit kordon a zablokovat vstup na náměstí.
13:00
Stovky anarchistů dorazily na Václavské náměstí. V čele průvodu jde šest koní jízdní policie. Demonstranté bubnují.
12:44
Brno - Projevy na komunistickém shromáždění v Pisárkách skončily a lidé ozdobeni třešničkami a rudými karafiáty se rozcházejí. Již jen hloučky postávají u stánků s občerstvením a komunistickou literaturou.
12:24
Zhruba třista anarchistů si na Palackého náměstí vyslechlo projevy a vydalo se na pochod městem. Před začátkem průvodu organizátoři vyzvali demonstranty, aby se nenechali vyprovokovat k násilí. Kdyby je policisté rozehnali, mají se setkat na Tylově náměstí.
12:19
Karviná - Mladých republikánů, kteří tu ohlásili prvomájovou demonstraci proti komunismu, se tu sešlo jen patnáct. Třikrát za doprovodu policie obešli náměstí a pak protest ukončili.
11:34
Na Palackého náměstí se sešla zhruba stovka anarchistů. Přítomni jsou policisté na koních. Organizátor povolené demonstrace Ondřej Slačálek se s policisty domluvil na průvodu městem, který anarchisté zahájí přibližně za hodinu. Policie přislíbila uzavření okolních ulic. "Naše demonstrace bude pouze pokojná, protože jsme zvědaví, jak policie zasáhne proti neonacistům na náměstí Míru. Jak dodrží slib ministerstva vnitra, že zasáhne tvrději proti pravicovým radikálům," řekl Slačálek. Policie na protestující anarchisty přihlíží z povzdálí. Pouze několik demonstrantů donutila, aby zlomili špičaté hroty na svých transparentech.