Před tisíci let mohli lidé ke Stonehenge putovat jako dnes k Lurdám, říkají vědci.

Před tisíci let mohli lidé ke Stonehenge putovat jako dnes k Lurdám, říkají vědci. | foto: Profimedia.cz

Stonehenge mohl být oltářem uzdravování, tvrdí britští vědci

  • 20
Jedna z nejznámějších anglických památek, kruhový kamenný monument Stonehenge, zřejmě sloužil jako poutní místo pro nemocné. Alespoň podle dvou britských vědců, kteří nyní u Stonehenge zahájili vykopávky. Chtějí pro své tvrzení získat důkazy a určit přesné stáří stavby.

Archeologický průzkum, který Tim Darvill a Geoff Wainwright dnes na salisburské pláni zahájili, je první za čtyřicet let a potrvá čtrnáct dní, informoval server BBC News.

Východiskem pro nejnovější bádání byla skutečnost, že některé kamenné bloky použité na stavbu Stonehenge pocházejí z Walesu. Darvillovi a Wainwrightovi se podařilo určit přesné místo jejich původu - vrchy Preseli Hills na 250 kilometrů vzdáleném západě Walesu.

. VĚDEC O STONEHENGE

"Budeme schopni říci nejen proč, ale také kdy byly první kameny Stonehenge položeny," řekl Geoff Wainwright.

Vědci analyzovali kresby, které tam neolitičtí obyvatelé zanechali. A usoudili, že lidé v dávné době přisuzovali místním kamenům s obsahem modré skalice a vodě magickou léčivou moc.

Střípky informací do sebe začaly zapadat poté, co odborníci pomocí moderní techniky prozkoumali kosterní ostatky nalezené u Stonehenge. Mnohé z nich pocházejí ze vzdálených míst a mají například zlomené kosti nebo porušenou lebku.

Podle vědců mohli zranění lidé do Stonehenge putovat za kameny, které považovali za magické, stejně jako například novodobí nemocní hledají uzdravení ve francouzských Lurdách, kde se podle křesťanů v roce 1858 zjevila Panna Marie.

Kopání u Stonehenge dovrší šest let práce
Dvojice odborníků se otázkou Stonehenge zabývá dlouhodobě. "Tyto malé vykopávky modré skalice završí šest let výzkumu, které jsme s Timem strávili v Preseli Hills, a vnese nové světlo do odvěké otázky, kdy Stonehenge vznikl," citovala BBC News Wainwrighta.

Určení přesného stáří stavby komplikuje fakt, že Stonehenge vznikal v etapách. Ve výkopu o rozměrech 2,5 na 3,5 metru chtějí Darvill a Wainwright nalézt úlomky z nejstarších kamenných součástí monumentu.

Většina vědeckých závěrů vznik Stonehenge klade do třetího tisíciletí před Kristem. V devadesátých letech dvacátého století archeologové vznik původního kruhu kamenů určili zhruba na rok 2550 před naším letopočtem.

Na skutečnou funkci Stonehenge se experti snaží přijít už léta, doposud se ale místo důkazů objevovaly spíše teorie. Podle některých z nich sloužil megalitický kruh například jako pohřebiště, podle jiných jako rituální místo nebo pozorovatelna hvězd.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video