Premiér Petr Nečas.

Premiér Petr Nečas. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Nečas: Zvýšit daně na penze musíme, nelze spoléhat jen na příjmy z ČEZ

  • 1352
Premiér Petr Nečas brání penzijní reformu. Nejde jen o zvyšování DPH, změnit se má i důchodový věk a odstranit se možnost vlády valorizovat penze více, než stanoví zákon. Spoléhat jen na příjmy z privatizace ČEZ není podle premiéra možné.

"Zatímco dnes přispívají do důchodového systému zhruba dva ekonomicky aktivní lidé na jednoho seniora, v roce 2050 to bude jeden na jednoho. Bylo by proto velmi neodpovědné tvářit se, že se nic neděje," napsal Petr Nečas v komentáři pro MF DNES.

Nutnost penzijní reformy dokládá jinými způsoby, jak by se kolaps výplaty penzí dal řešit: razantní zvýšení věku odchodu do důchodu, výrazné zvýšení sociálních odvodů (které u nás patří k největším v Evropě) nebo dramatické snížení důchodů na hranici chudoby. 

Nečas také upozorňuje, že "současný koncept důchodové reformy nespadl ze dne na den z nebe". Vláda ho rámcově představila už v dubnu 2007. Během dalších dvou let byl rozpracován, ale kvůli svržení vlády nebylo možné ho dokončit. "Následoval další čtrnáctiměsíční odklad kvůli zrušení předčasných voleb," dodává.

Koncept, jež koalice navrhuje, vychází především ze závěrů expertních komisí, ze sta procent je ale nekopíruje. "Patří sem zejména upuštění od experty doporučovaného povinného spoření v penzijních fondech, které neměla žádná z koaličních stran v programu," zdůrazňuje premiér. 

Nečas připomíná, že důchodová reforma zahrnuje širokou škálu změn, nikoli pouze zvýšení DPH, o čemž se mluví nejčastěji.

"Mezi základní změny patří pokračování zvyšování důchodového věku po roce 2030, kdy dosáhne 65 let pro muže a 62 až 65 let pro ženy podle počtu dětí, v souladu s očekávaným vývojem délky života. Zároveň poté dojde k postupnému sjednocení důchodového věku mužů a žen. Odstraňujeme zároveň možnost vlády valorizovat penze více, než stanoví zákon," vyjmenovává.

"Odolnost důchodového systému zvýšíme novou možností penzijního spoření. Umožníme mladým lidem, aby si dobrovolně spořili v soukromých penzijních fondech s různými investičními strategiemi pod silným dozorem státu," dodává.  

Nečas také připomíná, že v loňském roce stoupl schodek důchodového systému na téměř 30 miliard. Zvýšením DPH stát vybere zhruba o 57 miliard více než dosud, vyvedení části peněz do fondů má pokrýt 20 miliard . Přebytky z výběru DPH podle Nečase vláda použije právě na sanaci schodků současného systému.

"Spoléhat jen na privatizační příjmy a dividendy ČEZ při udržení dlouhodobé stability systému v průběhu desítek let je nemyslitelné a navíc komplikované z hlediska pravidel EU," uzavírá premiér.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video