Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zvonař přišel o iluze, Praha o zvonohru

  12:18
Je to příběh možná trochu o zbrklosti, ukvapeném jednání a ne vždy férovém jednání. A také příběh o lidské hrdosti, která někdy může jejího nositele až zničit. Celý se přitom točí kolem krásně znějících zvonů.

Zvonař Rudolf Manoušek u díla, které původně vytvořil pro pražský magistrát. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Byl rok 2000, Praha se chtěla "blýsknout" jako evropské kulturní město. Myšlenku zvonaře Petra Rudolfa Manouška vybudovat první pražskou mobilní zvonohru přivítalo i tehdejší vedení magistrátu. A dílo se tak mohlo začít tvořit.

Zvonař chtěl, aby bylo hotové co nejdřív. V zápalu tvorby však zapomněl na velmi podstatnou věc - nedat jen na ústní dohody, ale trvat na tom, aby na zakázku byla v plné výši vypsaná od magistrátu také objednávka.

Poté, co zvonohru dokončil, se totiž k placení nikdo neměl. A proč taky, když vlastně neexistovala žádná smlouva?

Zvonař musel prodat svůj dům

Jelikož však na zvonohru byla vyplacena šestimilionová záloha, začaly nejprve úřední a pak i soudní tahanice. Skončily teprve loni. Rozsudek soudu zazněl ve prospěch magistrátu.

Zvonař Petr R. Manoušek

Rodinnou tradici ve zvonařském oboru zahájil Rudolf Manoušek starší krátce po roce 1900. "Po skromných začátcích v malé dílně bez mechanizace a pomocníků založil už v roce 1908 vlastní zvonárnu v Brně-Husovicích. Byla skutečně první česká od dob renesance. V mezidobí na území Čech a Moravy působily výhradně cizí firmy," vzpomíná Petr Rudolf Manoušek nejmladší.

V roce 1990 začal nejmladší z rodu Manoušků odlévat zvony v Praze na Zbraslavi. Kus jeho duše tak mají v sobě stovky zvonů v Česku, desítky v Praze. Například ve Strahovském klášteře, Loretě, v Chrámu sv. Víta na Pražském hradě, v Malostranské besedě.

V roce 2002 však jeho výrobnu zvonů na Zbraslavi totálně zničila povodeň. Škody nevyčíslitelné a vlastně ani nikdy nenahrazené.

Zařízení zvonařské dílny totiž nebylo možné pojistit. Pojišťovna to nemohla udělat bez znaleckého posudku znalce v oboru kampanologie (věda zabývající se zvony a zvonařstvím). Ten je totiž v Česku jediný - právě Petr Rudolf Manoušek. Náklady na obnovu by vyšly zhruba na 10 milionů korun - a ty zvonař nemá. Proto nyní už několik let dojíždí pracovat do nizozemské zvonárny. "Po Praze a Hradčanech se mně ale po 14 dnech vždycky začne stýskat, a tak se vracím vždy rád zpátky domů," řekl MF DNES.

Jeho domov je od loňska na venkově nedaleko Prahy.

O tom, že by zůstal natrvalo v zahraničí, prý nikdy ani na chvilku neuvažoval. "Mám tu přeci své kořeny," říká.

Aby Manoušek zaplatil všechny pohledávky, musel dokonce prodat i svůj dům.

"I když se laikovi obnos šest milionů může jevit jako dostačující, padl na materiál. Nakonec jsem tyto peníze stejně musel vrátit. Cena zvonohry je přitom více než dvojnásobná - čtrnáct milionů korun. A to do toho nepočítám například žádná autorská práva. Je to pouze odhadní cena, kterou stanovila pojišťovna," říká zvonař.

Varianty řešení problému, které navrhoval magistrát, nepřijal.

Několikamilionový rozdíl mezi vyplacenou zálohou a skutečnou cenou zvonohry zaplatil Manoušek ze svého. Nechtěl proto dílo dát magistrátu za pouhou šestimilionovou zálohu. Podle rozsudku musel tedy zálohu do tří dnů vrátit městu.

"Tak vysokou částku jsem pochopitelně neměl. S těžkým srdcem jsem tak musel prodat dům na Zbraslavi, abych požadované peníze mohl zaplatit," přiznává Manoušek.

Zaplatil i soudní náklady

A to nebyly jediné náklady, které se zvonohrou souvisely. "V době, kdy jsem šestimilionovou zálohu od magistrátu dostal, jsem přesáhl limit, který v té době byl stanoven pro plátce daně z přidané hodnoty, a spadl jsem do povinnosti plateb DPH," vysvětluje zvonař.

Za to musel zaplatit pokutu finančnímu úřadu několik set tisíc korun. "Dlužná daň z přidané hodnoty pak byla další milion. Teď po letech to vypadá, že část této daně bych mohl dostat zpět, protože jsem loni zálohu magistrátu vrátil. Jednám o tom s finančním úřadem. Pokuty pochopitelně ale zpátky nedostanu," popisuje kauzu Petr R. Manoušek.

Vedle toho zaplatil nakonec také náklady soudního řízení ve výši asi 400 tisíc korun. Dalších 600 tisíc dělaly úroky z prodlení magistrátu za dobu, kdy se s ním soudil o zálohu šest milionů korun.

Úroky z prodlení město vrátilo formou daru

"Původně mně slíbili, že pokud šest milionů zaplatím loni do konce dubna, nebudu muset úroky z prodlení platit. Nakonec jsem je zaplatit musel. Na doporučení právní zástupkyně jsem se proto obrátil na magistrát a požádal o odpuštění těchto úroků. Letos v lednu to rada města schválila a částku mi zaplatí formou finančního daru," shrnuje případ Manoušek.

Zvonohra, která s sebou přinesla do jeho života tolik komplikací, je teď jeho. Objíždí s ní česká města, jednotlivé pražské městské části, ale vidět je častěji spíš v zahraničí.

"Dělám tam reklamu Praze, zvonohra má na sobě českou vlajku a nápis, že její původ je Praha. Dokonce si nás loni pozval na oslavy zlaté svatby i belgický král Albert," podotýká přes všechno hrdě Manoušek.

Magistrát: Snažili jsme se domluvit

"Celá záležitost je velmi nešťastná," poznamenává jeden z pamětníků počátků kauzy Radek Svoboda, který je ředitelem odboru správy majetku města. Přesto prý nemusela mít pro zvonaře tak dramatický konec.

"Částku šest milionů, která byla panu Manouškovi bez jakýchkoli řádných podkladů vyplacena, bylo naší povinností vymáhat. Nabízeli jsme mu možnost splátkového kalendáře, případně také odkup zvonohry, což by mu jeho veškeré náklady, jež do toho vložil, uhradilo. Ale on hrdě trval na svém a žádnou variantu nepřijal," řekl Svoboda.

Nakonec tedy musel rozhodnout soud. "A ten rozhodl v náš prospěch. Mně osobně je to také líto, přesto magistrát plnil jen svou povinnost," podotkl Svoboda.

Zvonohra byla vyrobena na konci roku 2000 podle všeho na přání tehdejšího primátora Jana Kasla. Ředitel odboru rozpočtu a účetnictví Bohumil Váňa, který před devíti lety poukázal zvonařovi šestimilionovou zálohu, v září 2001 rezignoval na funkci.

Finanční kontrola tehdy prokázala, že zaslal zvonaři zálohu bez jakéhokoli podkladu, jen na základě telefonátu právě s primátorem Kaslem.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Řidič Porsche srazil na chodníku ženu s kočárkem

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46,  aktualizováno  20:43

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....