Zvláštní vyslanec v Afghánistánu a Pákistánu Richard Holbrooke

Zvláštní vyslanec v Afghánistánu a Pákistánu Richard Holbrooke | foto: AP

Zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán a Pákistán Holbrooke zemřel

  • 81
V pondělí zemřel v USA muž, který byl klíčovým spojencem amerického prezidenta Baracka Obamy ve snaze ukončit vleklý konflikt v Afghánistánu. Richard Holbrooke zemřel ve věku 69 let ve Washingtonu, čtyři dny po operaci trhliny v srdeční tepně.

Vážné zdravotní potíže začal mít při pátečním jednání s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Byl převezen do univerzitní nemocnice George Washingtona a lékaři mu operovali trhlinu v srdeční tepně. O víkendu prodělal dvě náročné operace, ale stále byl v kritickém stavu.

"Tu válku v Afghánistánu musíte zastavit," zněla podle listu The Washington Post jeho poslední slova k pákistánskému lékaři před aplikací anestetik.

Obama Holbrookea vloni jmenoval zvláštním vyslancem pro Afghánistán a Pákistán. Prezident ho pokládal za klíčovou postavu při jednání o ukončení devítiletého boje proti Talibanu.

Zvláštní vyslanec v Afghánistánu a Pákistánu Richard Holbrooke (vlevo) a při návštěvě amerických jednotek v provincii Hílmand (21. června 2010)

Zvláštní vyslanec v Afghánistánu a Pákistánu Richard Holbrooke (vlevo) a při návštěvě amerických jednotek v provincii Hílmand (21. června 2010)

Kromě koordinace informací mezi Pentagonem, Obamou a velením spojeneckých jednotek v Afghánistánu měl na starost prosazování humanitární a rozvojové strategie mezi Afghánci. Právě tato práce měla podle Holbrookea rozhodnout o budoucnosti země. Snažil se také donutit Kábul a Islámábád ke spolupráci v boji proti Talibanu.

Podle BBC to byl nezdolný člověk, který překvapoval detailní znalostí jednotlivých problémů a zarputilostí. Jako jeden z prvních amerických představitelů upozornil na to, že pokud chtějí USA v Afghánistánu uspět, musí se jejich strategie změnit. Před rokem se kvůli prezidentským volbám pohádal s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím. (více zde)

V poslední době se velmi angažoval v Pákistánu, usiloval o rozsáhlou zahraniční pomoc po tamních katastrofálních záplavách. Obamovu administrativu Holbrookeova smrt zastihla ve chvíli, kdy se chystá zveřejnit nejnovější hodnocení války proti islamistickým povstalcům v zemi pod Hindúkušem.

Kissinger Balkánu

Holbrooke svou diplomatickou kariéru zahájil už v 21 letech a působil pod všemi demokratickými prezidenty od Johna F. Kennedyho po Obamu. Nejprve pracoval ve Vietnamu, později v Maroku a dalších zemích. Zastával také funkci velvyslance své země při OSN a v Německu. Dvakrát byl tajemníkem ministra zahraničí.

Richard Holbrooke (vlevo) a generál Wesley Clark na sarajevském letišti (29. září 1995)

Jeho hvězdná hodina. Richard Holbrooke (vlevo) a generál Wesley Clark na sarajevském letišti (29. září 1995)

Nepřehlédnutelnou pozici na diplomatické scéně si vybudoval v roce 1995, kdy pomohl vyjednat Daytonské dohody, které ukončily válku v Bosně. Za zprostředkovatelské úsilí na Balkáně byl spolu s bývalým prezidentem Billem Clintonem v 90. letech několikrát navržen na Nobelovu cenu za mír.

Holbrooke byl přezdíván Kissinger Balkánu či Buldozer. "Pokud to dopomůže k míru, tak se spolupráce s lidmi, kteří dělali nemorální věci, neštítím," prohlásil kdysi Holbrooke.

Celkem byl třikrát ženatý. Z prvního svazku má dva syny. Jeho třetí manželkou byla od května 1995 Kati Martonová.

Buldozer Holbrooke

Narodil se jako Richard Charles Albert Holbrooke 24. dubna 1941 v New Yorku v židovské rodině, která uprchla z Evropy před nacisty. Matka pocházela z Německa, otec z ruské židovské rodiny žijící v Polsku.

Po studiu dějin, mezinárodních vztahů a němčiny na Brownově univerzitě nastoupil v roce 1962 na ministerstvo zahraničí. První ostruhy si vysloužil při organizování pomoci v jižním Vietnamu. Zúčastnil se jednání o ukončení vietnamského konfliktu v roce 1968 v Paříži.

Po prvním odchodu z diplomacie se věnoval postgraduálnímu studiu a v letech 1970-1972 vedl Mírové sbory v Maroku. Následující čtyři roky byl šéfredaktorem nově založeného časopisu Foreign Policy. V kabinetu Jamese Cartera (1977-1981) byl tajemníkem ministra zahraničí pro východní Asii a Tichomoří. Bylo to v době násilností režimu indonéského diktátora Suharta na Východním Timoru.

V letech 1985-1993 pracoval u investiční banky Lehman Brothers, poté byl velvyslancem USA v Německu, tajemníkem ministra zahraničí pro evropské a kanadské záležitosti.

Jeho hvězdná chvíle přišla v polovině 90. let, kdy byl vedoucím amerického vyjednávacího týmu usilujícího o dosažení míru v bývalé Jugoslávii. Bývalý bosenskosrbský prezident Radovan Karadžić nyní před haagským soudem tvrdí, že se v roce 1996 dohodl s Holbrookem na tom, že nebude tribunálu vydán, pokud se stáhne z politického a veřejného života. Holbrooke toto tvrzení opakovaně popřel.

V roce 1996 opustil ministerstvo zahraničí a pracoval pro bankovní sektor, poté se ve funkci dočasného zvláštního vyslance USA na Kypru snažil s menším úspěchem najít řešení pro ostrov rozdělený mezi Turky a Řeky.

A neúspěšná byla i jeho mise v Kosovu. Poté co Holbrooke oznámil definitivní krach jednání se Slobodanem Miloševičem, vydal generální tajemník NATO Javier Solana 23. března 1999 rozkaz k zahájení leteckých útoků proti Jugoslávii.

Od srpna 1999 do ledna 2001 byl velvyslancem USA při OSN.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video