Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zvláštní školy učily zdravé děti jako postižené, přišly si tak na statisíce

  • 95
Celkem 433 školáků se učilo podle osnov pro lehce mentálně postižené, aniž by měli platnou diagnózu či doporučení školského poradenského zařízení. Zjistila to Česká školní inspekce. Třicet dva škol tak na děti neoprávněně pobíralo dotace. Inspektoři spočítali, že během tří let získaly přes sedm milionů.

Česká školní inspekce už na jaře informovala média o tom, že na inspekčních kontrolách zjistila, že do tří desítek speciálních škol (bývalých zvláštních) chodí i děti, které tam nepatří. Školám hrozil výmaz z rejstříku, pokud by to nedaly do pořádku.

"Na jaře jsme jim řekli: Máte tady špatně zařazené děti do vzdělávacích programů, dáváme vám lhůtu k nápravě," uvedl mluvčí České školní inspekce Libor Vacek s tím, že školy to již napravily.

Nyní se inspektoři zaměřili u 58 speciálních škol ještě na financování. Z kontrol nyní odhadli, že školy získaly za rok 2007, 2008 a 2009 od krajů navíc celkem 7 475 389 korun. Podle Vacka nejvíce škol, které dostávaly peníze neoprávněně, napočítali inspektoři ve Středočeském kraji.

O tom, zda budou školy muset státní dotace vracet, ale inspekce nerozhoduje. "To je většinou záležitost krajů jako zřizovatelů, které jim peníze distribuují. Na jejich rozhodnutí je, zda jim to odpustí, nebo to budou požadovat zpátky," řekl iDNES.cz Vacek s tím, že na tyto školy by se mohl zaměřit i finanční úřad.

Klasická základní škola dostává na jednoho žáka necelých 41 tisíc korun, pokud je však dítě postižené a je vzděláváno podle speciálního programu, zvyšuje se tato částka minimálně o 50 procent.

Pardubický kraj prověřuje sedm škol

Problém řeší mimo jiné i Pardubický kraj, kde inspekce zjistila pochybení na sedmi školách. Kraj nyní konkrétní případy prověřuje.

"V jednom případě se například jedná o dítě cizinců, které je v takzvaném hraničním pásmu. Nezvládá jazyk, proto rodiče požádali speciální školu, aby tam mohlo chodit, dokud se jazyk nenaučí. Pak může přejít na klasickou základní školu," řekla iDNES.cz radní Jana Pernicová, která má na starosti školství. Radní by tak této škole mohli nedostatky v dokumentaci odpustit a peníze nechtít zpět.

Česká republika je dlouhodobě kritizována, že ve zvláštních školách končí hodně dětí neoprávněně, nejčastěji Romové. Podle průzkumu, který si loni nechalo udělat ministerstvo školství, je každý čtvrtý romský školák "onálepkován" jako lehce mentálně postižený (o ministerském průzkumu čtěte více zde).

Řešit zařazování dětí do speciálních škol musí ministerstvo školství i kvůli rozsudku v případu žaloby D.H. a ostatních u Evropského soudu pro lidská práva. Ten dal v roce 2007 za pravdu skupině osmnácti někdejších romských žáků, které ČR diskriminovala ve vzdělání, když je zařadila do zvláštních škol (viz Dobeš odsunuje řešení diskriminace romských žáků, Česku hrozí žaloby).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video