Tygří letka z přerovské vrtulníkové základny.

Tygří letka z přerovské vrtulníkové základny. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Zvláštní komise řeší budoucnost vrtulníkové základny

  • 4
Zvláštní meziresortní komise do konce března navrhne vládě, zda by armáda měla zrušit, nebo zachovat vrtulníkovou základnu v Přerově. Armáda plánuje její přesun do Náměště nad Oslavou. Místní samosprávy protestují a chtějí na letišti společný vojensko-civilní provoz.

O budoucnosti přerovské základny jedná speciálně ustavená komise zástupců ministerstev obrany, financí, místního rozvoje a krajů.

"Komise připravuje materiál, jak dále postupovat, aby byl provoz přerovského letiště maximálně výhodný pro armádu a aby zároveň reflektoval zájmy místních samospráv," řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Dosavadní výsledky jednání podle něj armáda nebude zveřejňovat.

Vláda loni na podzim oddálila definitivní rozhodnutí o stěhování přerovské vrtulníkové základny o rok s tím, že chce získat čas k prověření, zda by bylo možné a rentabilní vybudovat v Přerově smíšené vojensko-civilní letiště. Podle ministerstva obrany by konečné rozhodnutí mělo padnout do 31. května.

Do Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku by se měla vrtulníková jednotka podle armádních plánů přestěhovat do roku 2008. Představitelé Přerova i Olomouckého a Zlínského kraje ale protestují. Odchod vojáků podle nich zvýší nezaměstnanost. Armádě proto navrhují, že budou na provoz základny finančně přispívat.

Zachování letky v Přerově by podle odhadů mohlo přijít na dvě až tři miliardy. Armáda totiž v posledních letech počítala s přesunem a do vybavení základny prakticky neinvestovala. Podle představitelů olomouckého a zlínského kraje, kteří o zachování letiště usilují, však půjde o zhruba 1,7 miliardy korun.

Kraje jsou připravené potřebné peníze na investice získat z evropských zdrojů. Letiště by totiž mohlo prospět rozvoji kraje. - více zde

Přerovská 23. vrtulníková základna loni oslavila dvanáct let od svého založení. Přerov je domovským letištěm takzvané tygří vrtulníkové letky. Obdobné letky jsou v zemích NATO považovány za elitu vojenského letectva.

, natoaktual.cz

Video