Premiér Bohuslav Sobotka přichází na schůzi vlády 4. února v Praze

Premiér Bohuslav Sobotka přichází na schůzi vlády 4. února v Praze | foto: ČTK

Zveřejněte smlouvy nad 50 tisíc, vyzval premiér ministerstva a úřady

  • 176
Nečekejte na zákon o registru smluv a začněte zveřejňovat všechny smlouvy nad 50 tisíc korun, vyzval dopisem všechny ministry i centrální úřady předseda vlády Bohuslav Sobotka. Nevládní organizace sdružené v uskupení Rekonstrukce státu to považují za krok správným směrem, ale za lepší by považovaly zrychlit schvalování zákona.

Sobotka připomněl, že jeho vláda se před třinácti měsíci zavázala k větší transparentnosti a otevřenosti orgánů státní správy vůči veřejnosti.

„Zveřejňování jednotlivých smluv považuji za jeden ze základních kroků k naplnění tohoto cíle. Požádal jsem proto jednotlivá ministerstva a ostatní centrální úřady, pokud tak dosud neučinily, aby začaly co nejdříve zveřejňovat nově uzavírané smlouvy nad 50 tisíc korun,“ uvedl Sobotka. Úřad vlády to podle něj dělá od začátku letošního roku.

Premiér informaci zveřejnil právě v době, kdy nevládní organizace sdružené v uskupení Rekonstrukce státu pořádaly setkání s novináři právě k tomu, jak je zákon o registru mluv, jenž nazývají „nejkrásnějším“ zákonem, neustále odkládán.

„Je to krok správným směrem, ale rozhodně lepší by bylo, kdyby byl přijat zákon se sankcí neplatnosti smlouvy, pokud nebude zveřejněna. Takhle nebude mít nikdo jistotu, že ministerstva a úřady opravdu zveřejní všechny smlouvy,“ řekl iDNES.cz Jiří Skuhrovec z Centra aplikované ekonomie Fakulty sociálnícj věd Univerzity Karlovy, který se účastnil setkání Rekonstrukce státu s novináři.

Je to jen mlha, kritizuje premiéra propagátor zákona Farský

Za nedostatečnou označil Sobotkovu výzvu opoziční poslanec Jan Farský z hnutí Starostové a nezávislá, bývalý starosta, který dlouhodobě usiluje o přijetí zákona o registru smluv.

Jan Farský

„Je to jen mlha. Zákon má deset paragrafů, jeho největším problémem je, že je funkční. A tak se místo přijetí jednoduché normy vymýšlí takováto nijaká řešení, abychom se nakonec dozvěděli, že už zákon vlastně není potřeba. Je ultra pokrytecké, jak stát chce vědět o každé účtence za lízátko, ale není schopen ukázat, za co utrácí vybrané daně,“ uvedl pro iDNES.cz Farský.

Jeho námitka ale podle premiérova vyjádření neplatí. „Během prvního pololetí letošního roku bych rád prosadil zákon o registru smluv, který bude tuto oblast řešit dlouhodobě a systémově,“ uvedl předseda vlády. Než bude zákon přijat, mohou se podle něj větší města, kraje i obce zveřejňovat smlouvy i bez něj.

Na to, že přijetí zákona je neustále zdržováno, si při víkendovém sněmu hnutí ANO postěžoval ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Ministerstva, která vedla TOP 09, už smlouvy zveřejňovaly

„Ministerstvo financí v lednu letošního roku zveřejnilo nejen všechny smlouvy, ale i všechny faktoru, a to zpětně od roku 2010,“ uvedl ve středu Radek Ležatka z tiskového oddělení Babišova úřad.

Ministerstvo financí už ale nehledě na Sobotkovu výzvu smlouvy zveřejňovalo už dříve, a to již od doby, kdy tam byl ministr Miroslav Kalousek, jiným způsobem - a to na portálu veřejné správy. Podle Jaroslava Poláčka z TOP 09 od jara 2013 .Stejně tak to podle něj už od dob bývalého ministra Leoše Hegera smlouvy dělá i ministerstvo zdravotnictví a další dva resorty vedené politiky z TOP 09 - sociální věci a zahraničí.

„Na našich webových stránkách dobrovolně zveřejňujeme uzavřené smlouvy, jejichž finanční plnění ze strany ministerstva přesahuje padesát tisíc, už od února roku 2011,“ potvrdil ve středu ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD.

Nyní je ve vládní koalici připravená upravená verze původně připravovaného zákona o registru smluv, která by dala výjimku elektrárenské společnosti ČEZ, vyňala ze zákona smlouvy do 50 tisíc korun a ochránila obchodní tajemství státních firem. (více zde)

Schvalte aspoň minimalistickou verzi, žádá Rekonstrukce státu

„Je lepší přijmout současnou minimalistickou variantu, než do nekonečna čekat, až se politici shodnou na variantě ideální,“ řekl ve středu Nikola Hořejš ze sdružení Rekonstrukce státu.

Minulý týden ministerstvo vnitra dokončilo takzvanou dopadovou studii, která neidentifikovala žádnou zásadní překážku pro přijetí zákona. Rekonstrukce státu ve svojí zprávě k zákonu uvedla, že státní firma Čepro odhadla náklady na zveřejnění 33 až 57 korun za každou smlouvu, Mero 400 až 500 korun a ČEZ, který nakonec nejspíš dostane ze zákona výjimku, náklady odhadl dokonce na 3 400 korun za každou smlouvu.

ČEZ také tvrdí, že by by firmě zveřejnění každé smlouvy trvalo osm hodin. Ministerstvo pro místní rozvoj či město Blansko oproti tomu odhadly potřebný čas na patnáct minut.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video