Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Šula, MAFRA

Zveřejněte odměny náměstků, interpeluje ministry poslanec Tejc

  • 11
Poslanec za ČSSD Jeroným Tejc rozeslal prostřednictvím předsedkyně Sněmovny písemnou interpelaci na všechny ministry Nečasovy vlády. Žádá je, aby zveřejnili platy a odměny náměstků a všech vysoce postavených pracovníků ministerstev.

"Na základě svého slibu z minulého týdne jsem zaslal předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové soubor interpelací na všechny ministry vlády Petra Nečase," oznámil Jeroným Tejc.

Tejc chce písemnými interpelacemi přispět k tomu, aby ministři uvolnili výši platů, odměn a bonusů významných státních úředníků včetně náměstků ministerstev.

Na čí odměny se ptá opozice

V interpelaci opoziční poslanec žádá, aby mu ministr uvedl anonymizovaně výši platu, odměn a případných dalších bonusů u:
- každého z náměstků
- poradců ministra
- ředitelů odborů
ředitelů sekcí či vrchních ředitelů

Tlaku opozice a médií čelí resorty od té doby, kdy se ukázalo, jak štědří někteří ministři dokázali ke svým podřízeným být. Například ministr školství Josef Dobeš vyplatil za pár týdnů práce šéfce svého kabinetu stotisícový bonus.

Předseda Věcí veřejných Radek John ještě ve funkci ministra vnitra rozdal deseti podřízeným na konci loňského roku skoro dva a půl milionu korun. Ministerstva ale konkrétní částky odmítala komentovat s odkazem na ochranu osobních údajů.

"Cestu písemné interpelace volím poté, kdy jsou i nadále veřejnosti zatajovány podstatné informace o využívání veřejných prostředků. A to přes dlouhodobou oprávněnou snahu médií o získání těchto informací a existenci přelomového rozsudku Nejvyšší správního soudu," dodal Tejc.

Připomněl tím rozsudek soudu z května, podle kterého musejí povinné subjekty poskytnout informaci o platech a odměnách osob placených z veřejných peněz.

Poslanec a stínový ministr vnitra ČSSD nyní očekává, že získá od všech ministrů do 30 dnů písemnou odpověď. Všechny pak analyzuje a bude se snažit změnit zákony. "Otevřu debatu o možných změnách zákona. Od povinnosti zveřejňovat informace až po limitování odměn percentuálním stropem k platu daného úředníka," dodal Tejc.

Podle mluvčího Sněmovny Romana Žambocha je podobný postup, který zvolil Tejc, běžný. Pokud chce poslanec interpelovat ministra, pošle písemnost prostřednictvím předsedkyně Sněmovny a ministr mu na interpelaci odpoví. Pokud poslanec není spokojený s odpovědí, nebo mu ministr neodpoví, může požádat o projednání interpelace Sněmovnu.

"Takových žádostí jsou ročně stovky, 70 až 80 procent interpelací ale zůstává mezi poslancem a ministrem," popsal Žamboch.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video