Zubaři odmítají dávat pacientům plomby zdarma, protože přicházejí o peníze. Ilustrační foto.

Zubaři odmítají dávat pacientům plomby zdarma, protože přicházejí o peníze. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zubaři berou peníze za plombu plně hrazenou pojišťovnou, ukázal test

  • 626
Obyčejná tmavá plomba z amalgámu je plně hrazena pojišťovnou. Zubaři ji v ordinaci musí mít a pacientovi jsou povinni ji nabídnout. Jak je to ale ve skutečnosti? Pět ze třinácti zubařů si v testu MF DNES řeklo o peníze. Tvrdí, že na obyčejné plombě prodělávají.

V zubařském křesle seděla sotva čtvrt hodiny, a když slezla dolů, lékař jí oznámil: Zaplatíte čtyři sta korun.

"Byl to malý kaz, platím si pojištění, proto mě překvapilo, že mu mám dávat peníze," říká Petra Kovářová z Brna. Do jihomoravské metropole se přistěhovala před rokem. Hledala zubaře, který má smlouvu s pojišťovnou. Tak jako její předchozí lékař - a u toho za obyčejnou tmavou plombu nikdy neplatila. A neměla platit ani teď.

Test MF DNES pak ukázal, že podobně jako brněnský zubař se chovají i další po celé republice. Berou si peníze za zákrok, který běžně hradí pojišťovna.

Lidé by měli u zubaře platit ještě víc

Rozhovor s šéfem stomatologické komory Chrzem

Redaktorka v roli pacientky obvolala třináct ordinací a klinik po celém Česku. Ptala se, zda zaplatí za obyčejnou černou plombu (ta je běžně placena pojišťovnou a pacienti za ni nedoplácejí). V pěti ordinacích přesto chtěli peníze.

Test zubařů

Za nejlevnější, tmavou plombu by pacient u zubaře neměl doplácet, plně ji hradí zdravotní pojišťovna. Test MF DNES zjistil, že to tak není. Reportérka oslovila v roli pacientky 13 zubařů po celé republice. Pět z nich chtělo za zákrok peníze, i když na to neměli právo.

"Máme sice smlouvu s pojišťovnou, ale zaplatíte minimálně tři sta šedesát korun," řekli "pacientce" v zubní ordinaci B&B Dent ve Frýdku-Místku. Když do stejné ordinace později volala už jako reportérka MF DNES, zubař Petr Brückner potvrdil, že plomby na pojišťovnu nenabízí. "Když ji někdo opravdu vyžaduje, ať si najde jiného lékaře," řekl Brückner.

Zubaři nejčastěji říkali, že obyčejné plomby vůbec nemají, a nabízeli výplně, na které se pojištění nevztahuje. Nejnižší cena byla 340 korun, nejvyšší 1 490 korun.

Takovou plombu sice lékař může nabídnout, musí však dopředu říci, kolik stojí. Je také povinen pacienta informovat, že existuje i jiná plomba - plně hrazená pojišťovnou. Musí ji v ordinaci mít a nesmí si za ni brát doplatek.

Lékař, který tato pravidla porušuje, může být potrestán. "Pokud se na to přijde, zahájíme disciplinární řízení a může dostat důtku, což je v tomto případě samozřejmě malý trest," řekl prezident České stomatologické komory Pavel Chrz.

Zubaři odmítají dávat pacientům plomby zdarma, protože přicházejí o peníze. Od pojišťovny dostanou 220 korun bez ohledu na to, jak dlouho jim spravení zubu trvá a kolik materiálu použijí. "Dostanu dvě stě dvacet a výkon stojí šest set padesát," zlobí se Brückner.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video