Plán vyzvednutí vraku lodi Costa Concordia z útesů u italského ostrova Giglio.

Plán vyzvednutí vraku lodi Costa Concordia z útesů u italského ostrova Giglio. | foto: Reuters

Ztroskotanou Concordii narovnají pomocí obřích nádrží a odtáhnou pryč

  • 46
Majitel luxusní lodi Costa Concordia, která ztroskotala v polovině ledna, představil plán na odstranění vraku od břehů ostrova Giglio. Technici loď nejdříve narovnají pomocí obřích zásobníků na vodu, které se po vyprázdnění změní ve stabilizační plováky.

Odstraňování vraku začne v nejbližších dnech a potrvá skoro rok. Na tiskové konferenci to oznámili zástupci rejdařství Costa Crociere, které loď vlastní, a americké firmy Titan Salvage, jež má vrak vyprostit.

V první fázi hodlá společnost Titan Salvage ve spolupráci s italskou firmou Micoperi zřídit pod vrakem plavidla podmořskou plošinu. Ta by měla Costu Concordii stabilizovat a zabránit jejímu dalšímu potápění. Částečně potopená loď nyní totiž stále více klouže z útesů pod hladinu.

Na neponořenou stranu plavidla pak technici připevní dva obrovské zásobníky na vodu. Ve chvíli, kdy začnou s pomocí plovoucích jeřábů narovnávat loď do přirozené polohy, naplní zásobníky vodou. To pomůže ztroskotané plavidlo vyvážit.

Ojedinělá operace

Po narovnání připevní zásobníky i k druhému boku plavidla. Následně ze všech zásobníků vypumpují vodu, díky čemuž se Costa Concordia zdvihne natolik, že bude schopná udržet se na hladině. Prázdné zásobníky přitom budou sloužit jako plováky.

Tažné lodě by pak měly Costu Concordii dopravit do zatím neurčeného italského přístavu. Poslední fází vyprošťovací operace pak bude úklid mořského dna na místě, kde Costa Concordia ztroskotala.

Firmu Titan Salvage si majitel lodě vybral právě kvůli jejímu plánu na záchranu plavidla. "Zvolili jsme nejlepší řešení, které je nejbezpečnější pro životní prostředí na ostrově i v moři," uvedl generální ředitel Costa Crociere Gianni Onorato.

Zdůraznil, že je to poprvé, co se někdo snaží zachránit vrak tak velkého plavidla. Jiné plány počítaly například s rozřezáním lodě na menší kusy, které by byly odtaženy z místa nehody.

Loď s 4 200 lidmi na palubě ztroskotala v noci 13. ledna u ostrova Giglio poblíž toskánského pobřeží. Na útes ji navedl chybný manévr posádky. Odpovědnost za neštěstí, při kterém zemřelo 32 lidí, se přičítá kapitánu lodi Francescovi Schettinovi, palubnímu důstojníkovi Cirovi Ambrosiovi a dalším sedmi členům posádky.

MAPKA: Ztroskotání Costa Concordia
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video