Výmluvu řidiče, že o ztrátě značky nevěděl, policisté asi neuznají. Ilustrační foto

Výmluvu řidiče, že o ztrátě značky nevěděl, policisté asi neuznají. Ilustrační foto | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Ztratili jste „espézetku”? Domů pojedete vlakem

  • 480
Pokuta pět až deset tisíc korun a rok bez řidičského průkazu. Takový je trest, který nově hrozí řidičům, kteří jedou v autě nebo na motorce s nečitelnou nebo zcela chybějící registrační značkou.

popisek Silniční zákon se změnil
Pro řidiče, motorkáře i cyklisty

Změna má především znepříjemnit život řidičům aut, kteří se zakrytím či odmontováním přední značky snaží vyhnout pokutám za rychlou jízdu. Jestliže je radar vyfotí při překročení rychlosti, policisté prakticky nemají šanci vypátrat majitele vozu.

Motorkáři si zase svoji značku často ohýbají nebo ji překrývají dámskými kalhotkami. Za to jim až dosud hrozila nejvýše tisícikorunová pokuta. Policisté teď mohou být mnohem přísnější - uložit až 10 tisíc pokuty a na rok zakázat řízení.

Bez trestu jen s pomocí svědka
Postihy ale mohou ztížit život i řidičům, kteří registrační značku ztratí náhodou, případně jim ji někdo ukradne. Bez ní totiž auto nesmí vyjet na silnici.

"Když majitel vozu zjistí, že mu byla značka ukradena, měl by to ohlásit na policii. Ta to bude vyšetřovat jako krádež. S autem se ale bez značky přesto vyjíždět nesmí," říká Karel Hanzelka z ministerstva dopravy.

Problém může nastat i tehdy, když značku ztratíte třeba během služební cesty. "Pokud řidič pojede například z Prahy do Karlových Varů a tam zjistí, že značku nemá, musí jet zpátky jinak. Svým autem může odjet, až když bude mít značky nové," dodává Hanzelka. Nepomůže ani to, když ztrátu ohlásí policii.

Nastat může i varianta, kdy značku ztratíte během jízdy aniž byste o tom věděli a při běžné silniční kontrole vás zastaví policisté. "Ti mají povinnost tento přestupek předat do správního řízení. Nebudou ale bránit v tom, aby řidič dojel domů. Pak už je na něm, jestli ve správním řízení dokáže, že na cestu vyjížděl i s oběma registračními značkami," říká ministerský úředník.

Samotná výmluva, že o ztrátě nevěděl, stačit nebude. "Bude potřebovat ještě svědectví další osoby , případně jiný důkaz , kterým může být například fotografie ," radí Karel Hanzelka, podle něhož by si každý řidič měl uvědomit, že je před jízdou povinen zkontrolovat stav svého auta. A to i včetně toho, zda na něm má čitelné registrační značky.

Nová značka na počkání za 450 korun
Náhradní registrační značky vydávají úředníci v obcích s rozšířenou působností, ve větších městech na magistrátech.

Na úřad je potřeba vzít velký a malý technický průkaz od vozu, zbylou značku a občanský průkaz. "V úřední dny značku s novými číslem vystavíme na počkání. Stojí to 450 korun," říká Jana Suchá z městského úřadu v Rakovníku.

V budoucnu by tento problém mohl odpadnout. Na ministerstvu dopravy se připravuje změna zákona, která by umožnila vydat i značku třetí, která je stejná jako dvě původní." Snažíme tím vyjít vstříc hlavně řidičům, kteří vozí kola na nosiči za autem. Ti dnes značku musí přehazovat. Je ale pravda, že by si o ni mohli zažádat i ti, kteří by ji chtěli mít v záloze jen pro případ ztráty," uvažuje Karel Hanzelka. To ale bude možné nejdřív v roce 2009.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video