Zatoulané psy na Slovensku čeká smrt - země totiž nemá zákon na ochranu zvířat. Dobrovolníci z Moravy se tak o ztracené psy ze sousedního státu hlásí. Ilustrační snímek

Zatoulané psy na Slovensku čeká smrt - země totiž nemá zákon na ochranu zvířat. Dobrovolníci z Moravy se tak o ztracené psy ze sousedního státu hlásí. Ilustrační snímek | foto: AP

Ztracení psi na Slovensku mají sedm dní života, spása čeká na Moravě

  • 277
Jen sedm dní života mají odchycení psi na Slovensku. Pak je čeká utracení. Řada dobrovolníků z Česka, kterým osud zvířat není lhostejný, se snaží o jejich záchranu a hledají odchyceným psům nový domov. Několik už jich tak skončilo i na jižní Moravě.

Zatímco v České republice je zabití psa bez dozoru veterináře trestný čin, na Slovensku je zabíjejí přímo v odchytných stanicích - stačí, aby se o psa sedm dní nikdo nepřihlásil.

Od pondělí se o devítiměsíční fenku Riu stará také Martina Neubauerová z Ořechova. Dostala se k ní ve slovenské karanténní stanici v Šamoríně, kde jí hrozilo utracení.

O devítiměsíční fenku Riu stará také Martina Neubauerová z Ořechova. Dostala se
O devítiměsíční fenku Riu stará také Martina Neubauerová z Ořechova. Dostala se

"Na Facebooku jsem našla její fotku a hned na první pohled jsem si ji zamilovala. Ihned jsem se o ni přihlásila. Ty stanice jsou doslova koncentráky pro psy," popisuje nová majitelka fenky.

"Museli jsme ji odvést hned, jinak by ji utratili. Opět přes Facebook se podařilo zorganizovat jednu paní, která ji ze Šamorína dovezla do Bratislavy a odtud ji další paní dopravila sem ke mně," líčí Neubauerová.

Psí život na vlásku

Samotné stanice nemají povinnost seznam nalezených psů zveřejňovat. Informace o nich se lidé dozvídají jen díky dobrovolníkům, kteří do stanic docházejí.

Jednou ze slovenských organizací, která se tímto problémem zabývá, je Záchranný koráb, který na svých internetových stránkách zveřejňuje seznam ohrožených psů a organizuje adopce.

Nový majitel si některého psa vybere a zaplatí poplatek kolem osmi set korun, který zahrnuje očkování, odčervení a další náležitosti.

Na Slovensku neexistuje zákon na ochranu zvířat. "Pes je tam něco jako moucha. Na konferenci na Slovensku se strašně divili, že u nás za jejich týrání nebo zabití mohou lidé jít i do vězení. U nich za to nikdy nikoho neodsoudili," vysvětluje Zuzana Semelová z Ligy na ochranu zvířat.

Podle ní je sice úsilí psích zachránců chvályhodné, ale není to definitivní řešení. "Naše útulky už praskají ve švech. Tím, že sem vozí další psy, spíše zatěžují náš systém. Navíc jednoho zachrání a dalších dvacet jich stejně utratí. Nejdůležitější je dosáhnout změny zákona, který by psy a další zvířata ochránil. Stačilo by okopírovat ten český," myslí si Semelová.

Podle vedoucího brněnského útulku pro psy Pavla Terzijskiho by pomohlo, kdyby vlády obou zemí začaly kontrolovat množení psů. "Množitelem se může stát každý. Spousta lidí si myslí, že na tom zbohatne. Když pak štěňata nemohou udat, končí v útulcích," upozorňuje Terzijski.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue