Lehký křižník HMS Cassandra krátce před potopením v noci z 5. na 6. prosince 1918

Lehký křižník HMS Cassandra krátce před potopením v noci z 5. na 6. prosince 1918 | foto: Britské Královské námořnictvo

Ztracené britské válečné lodě ležely přes 90 let na dně Baltu

  • 26
Estonské námořnictvo objevilo na dně Baltského moře vraky tří ztracených britských válečných lodí, o které Královské námořnictvo přišlo v letech 1918 a 1919 během války s Ruskem o nezávislost Estonska.

O lehký křižník HMS Cassandra přišli Britové na sklonku roku 1918, když se válečná loď dostala do hustě zaminovaných vod u estonského pobřeží. Podobně pak putovaly na dno i dvě minolovky HMS Myrtle a HMS Gentian v červenci 1919.

Na dně Baltu lodě ležely neobjeveny dlouhých 92 let. Britské námořnictvo mělo pouze kusé indicie, kde by plavidla mohla být.

Vraky válečných lodí objevilo až nyní estonské námořnictvo společně s experty estonského Námořního muzea poblíž ostrova Saaremaa v hloubce 60 až 100 metrů. Informace o objevu potvrdilo i britské Královské námořnictvo.

Všechna tři plavidla byla součástí britské flotily, která od listopadu 1918 do února 1920 pomáhala Estonsku udržet nezávislost proti bojovým výpadům bolševického režimu v tehdejším Rusku.

Expedice vycházela z přibližných souřadnic britského admirála Edwyna Sinclaira, který tehdy flotile velel.

Kromě těchto tří lodí přišli tehdy Britové o několik torpédoborců, pobřežních hlídkových člunů a také ponorku L55. Během operace na pomoc Estonsku zahynulo 107 britských námořníků a 5 příslušníků britského letectva. Při potopení křižníku Cassandra, který brázdil moře pouze jediný rok, zemřelo 11 námořníků, zbylí členové čtyřsetčlenné posádky se zachránili.

Válka o nezávislost Estonska

Estonská vlajka.Estonsko vyhlásilo nezávislost 24. února 1918 po pádu carského Ruska. Rusko tehdy zareagovalo vojenským útokem. Ve válce za nezávislost Estonsko s pomocí spojenců zvítězilo. Nezávislost si země udržela 22 let. V roce 1934 v reakci na pokus o fašistický převrat vyhlásil tehdejší prezident Konstantin Päts autoritářský režim, který trval do roku 1938.
Po uzavření paktu Ribbentrop-Molotov mezi Stalinovým Sovětským svazem a Hitlerovým Německem o rozdělení Evropy bylo Estonsko v červnu 1940 obsazeno sovětskými vojsky. Už 21. července byla vyhlášena Estonská sovětská socialistická republika a počátkem srpna 1940 připojena k Sovětskému svazu. V letech 1941-1944 zemi okupovala nacistická vojska, aby ji poté znovu dobyla Rudá armáda a Estonsko skončilo pod sovětskou nadvládou na dalších 46 let. Nezávislost země obnovila 20. srpna 1991.

, natoaktual.cz

Video