Členové Ztohoven se budou domáhat omluvy policie za zničení uměleckého díla.

Členové Ztohoven se budou domáhat omluvy policie za zničení uměleckého díla. | foto: ČTK

Ztohoven stáhli žalobu, po policii chtějí omluvu za zničené občanky

  • 17
Výtvarná skupina Ztohoven se bude po policii domáhat omluvy za zničení svého díla - občanských průkazů s pozměněnými fotografiemi, které vystavovala loni v rámci expozice Občan K. Skupina zároveň u soudu stáhla svou žalobu.

Policie členům skupiny průkazy loni v červnu zabavila a zkoumala, zda jsou pravé. Přitom však podle právního zástupce Michala Pokorného bylo jejich umělecké dílo zničeno a není ho již možné uvést do původního stavu, jak umělci dříve požadovali.

Skupina proto u soudu stáhla svou žalobu na uvedení díla do původního stavu a vrácení 12 občanských průkazů. "Postup policie však stále považujeme za nezákonný," řekl advokát. Dodal, že skupina bude po krajském ředitelství policie požadovat omluvu za zničení díla, ale bude se domáhat i vrácení zabavených občanských průkazů.

Členové skupiny použili při výstavě na svých občanských průkazech pozměněné fotografie, aby prý otevřeli debatu o problematice identity člověka a zpracování osobních údajů.

Fotografie pozměněné takzvaným morphingem, při kterém se na počítači ze dvou tváří vytvoří obličej jeden s rozeznatelnými rysy obou původních podob, skupina vystavila v galerijním prostoru v centru Prahy jako součást svého projektu Občan K. Ztohoven v něm využili toho, že při pořízení občanského průkazu lze donést úředníkům již hotový portrét.

Každý z nich navíc zažádal o občanský průkaz na jméno svého kolegy. Po šest měsíců pak prý žili pod cizí identitou. V lednu je za to policie začala stíhat pro přečin poškozování cizích práv, v případě odsouzení jim hrozí až dvouleté vězení.

Nejznámější akcí skupiny Ztohoven se stala akce Mediální realita, při níž se napojili do televizního vysílání se simulovaným atomovým výbuchem. Za dílo získali cenu od Národní galerie v Praze, ale také se dostali do konfliktu se zákonem.

Soud nakonec čin vyhodnotil jako přestupek, příslušný městský úřad ale zamítl i to a skupina nedostala žádný trest. Nedávno také členové skupiny přidali na Staroměstské náměstí 28. kříž. (více čtěte zde).


Video