Zrychlete reformy, které vás přiblíží Evropské unii, vzkázal Obama Turkům

  • 12
Barack Obama zahájil poslední zastávku na druhé zahraniční cestě v roli prezidenta USA. Turky vyzval, ať zrychlí reformy, které by je mohly posunout blíže k branám EU. Po jednání s prezidentem Gülem také podpořil dialog mezi mezi Tureckem a Arménií, které rozděluje hlavně pohled na masové vraždění Arménů Turky v roce 1915.

Obama před sídlem tureckých zákonodárců prohlásil, že Ankara musí přitlačit na liberální reformy, které by převážně muslimský stát posunuly do Evropské unie. Pro členství Turecka v Unii se americký prezident vyjádřil už na summitu EU-USA v Praze.

Svým prohlášením rozlítil především Francii. Prezident Nicolas Sarkozy na jeho slova okamžitě reagoval s tím, že přijetí Turků je výhradně záležitostí sedmadvacítky a americká administrativa do toho nemá co mluvit.

Obama se v Turecku vyhnul termínu genocida

TURECKO A ARMÉNIE

- Turecko připouští, že během první světové války zemřelo rukou osmanských Turků mnoho křesťanů z Arménie. Zároveň ale striktně odmítá označovat masakr až půl druhého milionu lidí za genocidu.

- Už tak napjaté vztahy se ještě zhoršily v roce 1993, kdy Turecko na znamení solidarity s Ázerbájdžánem, který s Armény bojoval o Náhorní Karabach, uzavřelo hranice.

- Ankara by nyní po téměř století nepřátelství mohla s Jerevanem opět navázat diplomatické styky.

Obama se po jednání s prezidentem Abdullahem Gülem zmínil i o napjatých vztazích Turecka s Arménií, které rozděluje hlavně pohled na masové vraždění Arménů Turky za první světové války. "Rád bych podpořil rozhovory, které by rychle mohly přinést průlom do napjatých vztahů obou zemí," řekl Obama v Ankaře.

Arménie a ve shodě s ní také OSN a řada států považují masové vraždění Arménů Turky v roce 1915 za genocidu. Turecko tento termín rozhodně odmítá. Obama v předvolební kampani řekl, že podpoří kroky Kongresu směřující k tomu, aby i USA formálně označily masakry Arménů za genocidu. "Mé názory se v této otázce nezměnily," podotkl dnes Obama, ale termínu genocida se na turecké půdě vyhnul.

"Když přišla k moci naše vláda, tak vztahy mezi Tureckem a Arménií téměř neexistovaly," uvedl Abdullah Gül. "Nyní jsme zahájili s Arménií rozhovory, abychom naše vztahy normalizovali. Doufám, že tyto rozhovory přinesou nejlepší možné výsledky," dodal turecký prezident.

Turecko je pro USA mostem do muslimského světa

Obama považuje Turecko za most do muslimského světa. Na tiskové konferenci po setkání s prezidentem Gülem řekl, že v kontaktech s Tureckem chce stavět na "už teď pevných základech" vzájemných vztahů. USA a Turecko podle něj mohou vybudovat "modelové partnerství" převážně křesťanského a převážně muslimského státu.

Před poslanci Obama také prohlásil, že Spojené státy nejsou a nikdy nebudou ve válce s islámem. "Vztah USA s muslimským světem se nesmí zakládat na protivenství vůči Al-Kajdě," dodal.

Tureckého prezidenta šéf Bílého domu podpořil i v boji proti kurdským separatistům ze Strany kurdských pracujících (PKK), která má základny v severním Iráku a kterou USA řadí k teroristickým organizacím.

Obamu čeká v Ankaře ještě schůzka s předsedou vlády Recepem Tayyipem Erdoganem. Pak přeletí do Istanbulu, kde se v úterý setká s náboženskými činiteli a se studenty a navštíví dvě mešity.

VZTAHY USA A TURECKA

- Turci považují návštěvu Obamy a vůbec jeho zvolení za příležitost ke zlepšení vztahů s USA, které velmi poškodila americká invaze v Iráku za Obamova předchůdce George Bushe.

- Turecko má pro USA velký význam vzhledem ke svému postavení v muslimském světě, sousedství s Irákem a Íránem, možné roli prostředníka mezi Izraelci a Palestinci i jako země, přes kterou mohou vést do spojeneckých zemí plynovody alternativní k plynovodům přes Rusko. Turecko má také po USA druhou nejpočetnější armádu v NATO.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue