Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zrušte víza, nebo přijde odveta. Česko získalo podporu ve sporu s Kanadou

  • 203
Na pondělním zasedání ve Štrasburku podepsala většina evropských zákonodárců výzvu Evropské komisi, aby přitlačila ve sporu České republiky a Kanady. Ta před časem opět zavedla víza pro Čechy. Vedla ji k tomu velká imigrace českých Romů.

Čeští europoslanci v čele s lidoveckou zákonodárkyní Zuzanou Roithovou se domnívají, že Komise nepostupuje dostatečně pružně pro to, aby Kanaďané víza pro Čechy znovu zrušili. Informoval o tom Český rozhlas. Kanada vízovou povinnost pro Čechy obnovila v červenci před dvěma lety ve snaze omezit počet žadatelů o azyl z řad romské menšiny.

Několik evropských zákonodárců včetně Roithové a Miroslava Ouzkého z ODS proto sepsalo petici, kterou svým podpisem podpořilo 374 poslanců Evropského parlamentu napříč politickými frakcemi. Pokud Kanada své rozhodnutí nepřehodnotí, Evropská unie by mohla zavést odvetná opatření.

"Evropský parlament zdůrazňuje, že pokud nebude otázka porušování mechanismu vzájemnosti v oblasti víz brzy vyřešena, lze očekávat odpovídající odvetná opatření ze strany EU," citovala ČTK z petice, kterou podepsala více než polovina zákonodárců. Prohlášení podpořil i šéf zákonodárného sboru Jerzy Buzek.

"Jde o významný úspěch pro Českou republiku a pro naši diplomacii bude novým trumfem pro další jednání. Je to první takové jednoznačné prohlášení ze strany evropských institucí. Vážím si všech, kteří za námi dnes stojí," uvedla Roithová.

A iniciativu přivítal i ministr vnitra Radek John. "Získali jsme silného spojence a věřím, že i aktivita evropské komory popožene stažení kanadských víz,“ napsal na webu ministerstva vnitra.

Komise už dříve Kanadu varovala, že by navrhla zavedení víz pro její diplomaty. Zatím ale k žádnému postihu nepřistoupila. Ottawa se brání a tvrdí, že svůj postoj změní. Nejprve ale musí schválit novou azylovou legislativu.

Ne všichni petici podpořili

Někteří čeští zákonodárci petici nepodepsali, například europoslanci za sociální demokracii Libor Rouček a Richard Falbr.

"Já jsem ji odmítl podepsat proto, že mi připadá velmi pokrytecká. My se dovoláváme solidarity ostatních členských států a přitom jsme se chovali nesolidárně minimálně ve dvou případech, když jsme se snažili sami si vyjednat víza s USA a pak, když jsme usilovali o vybudování radaru," citoval Falbra rozhlas.

Tehdy Praha uzavřela s Američany dvoustranné memorandum. To v Bruselu vyvolalo vlnu kritiky, protože Evropská komise chtěla postupovat jednotně. Češi ale namítali, že se nic nemění, a nakonec byla česká republika společně s několika dalšími státy do bezvízového programu USA zařazena.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video