Ústav v čele s Pavlem Žáčkem by podle ČSSD a KSČM měl být zrušen soudem.

Ústav v čele s Pavlem Žáčkem by podle ČSSD a KSČM měl být zrušen soudem. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Zrušte Ústav pro studium totalit, žádá levice Ústavní soud

  • 236
Levice dál bojuje proti vzniku Ústavu pro studium totalitních režimů. Sedmapadesát poslanců ČSSD a KSČM poslalo Ústavnímu soudu návrh na zrušení ústavu. Signatáři výzvy se obávají, že by mohl politicky ovlivňovat výklad dějin. Nesouhlasí také s tím, že celá doba vlády komunistů byla totalitou.

Podle textu návrhu hrozí, že ústav bude produkovat "jediný správný pohled na historii". To prý může omezit ústavně zaručenou svobodu vědeckého bádání.

Levice také tvrdí, že zákon terminologicky nerozlišuje mezi 50. a 60. lety. Obě desetiletí údajně označuje za totalitu bez ohledu na demokratizaci režimu před srpnem 1968. Ani po okupaci vojsky Varšavské smlouvy se prý komunisté zcela nevrátili k represivním praktikám z časů kultu osobnosti.

"Tento stát provedl také řadu pozitivních opatření zvláště v sociální oblasti, například upuštění od rozlišování mezi dětmi podle jejich původu," zastávají se komunistického režimu levicoví poslanci.

Podpis pod návrhem nedostali zákonodárci od stranických špiček rozkazem. "Poslanci se připojili na základě svého vlastního rozhodnutí, nebylo přijato žádné usnesení," řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

Ústav pro studium totalitních režimů se má zaměřit zejména na práci bezpečnostních složek z doby nacistické okupace a vlády komunistů. Na jeho činnost dohlíží rada vedená Naděždou Kavalírovou, do ředitelského křesla ústavu zasedne 1. ledna historik Pavel Žáček.

Zatím není zřejmé, kdy se návrh opozičních poslanců na zrušení ústavu dostane na stoly ústavních soudců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video