Uvažuje se  o opětovném zrušení devátých tříd (18. září 2010)

Uvažuje se o opětovném zrušení devátých tříd (18. září 2010) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Zrušte deváté třídy, navrhuje prezidentův syn. Ušetříte

  • 904
Základní škola by zase mohla mít jen osm ročníků. Tedy v případě, že ministr školství prosadí změnu, kterou mu doporučuje jeho poradce Václav Klaus mladší. Důvodem je nejen zkrácení doby studia, ale i velká finanční úspora.

Zrušte devátou třídu, ušetříte miliardy a na úrovni vzdělání se to neprojeví - nebo se dokonce zvýší. S revolučním doporučením přišel čerstvý poradce ministra školství Václav Klaus mladší, ředitel pražského gymnázia PORG.

HISTORIE DEVÍTEK

1774 - Marie Terezie zavedla povinnou školu od 6 do 12 let

1918 - povinná školní docházka prodloužena na osm let

60. léta - povinná docházka prodloužena na devět let

1974/1975 - zrušen devátý ročník, povinná docházka prodloužena na deset let (dva roky střední školy)

1989/1990 - zavedena nepovinná devítka, povinná školní docházka zkrácena na devět let

1996/1997 - povinná devátá třída

Podle něj chybí vzdělávání na druhém stupni základních škol jasná vize: deváťáci neumějí víc, než uměly děti, které vycházely z osmých tříd.

Klaus tvrdí, že by se tím ušetřily miliardy, neboť by ubyla jedna čtrnáctina žáků. A jeho šéf, ministr školství Josef Dobeš, slíbil, že případnou úsporu vypočítá. "Já se do toho zatím nehrnu, ale rozhodně o tom budeme přemýšlet," komentoval plán ministr.

Úspora by podle Klause vznikla i jinak: školy by se zbavily nejslabších učitelů - už by je nepotřebovaly. "Samozřejmě by to neslo organizační problémy, ale výsledkem by byla úspora zadarmo," míní Klaus, který svůj nápad poprvé představil v textu pro Lidové noviny.

Poradce poukazuje i na protahování délky vzdělávání. "Středoškolákům je ke dvaceti a stát na to nemá," uvedl poradce. Námitku vůči délce studia považuje Dobeš za důležitou.

Ředitel základní školy v pražských Horních Počernicích Pavel Wild však v prodloužené základní škole vidí i výhody. "Děti jsou vyzrálejší, roli hraje každý měsíc," říká Wild třeba s ohledem na volbu střední školy. Připouští ovšem, že když patnáctileté děti zjistí, že je na střední školu či učiliště bez potíží vezmou, už je těžké přinutit je, aby se učily.

Donutit plnoleté ke studiu je těžší

"Pokud má třeba dítě odklad, což je taky stále častější, je plnoleté ve druháku a má pocit, že má všechna práva. Je docela těžké donutit takového studenta k lepšímu studiu, když si sám podepisuje omluvenky a může taky jít třeba do hospody, kdy chce," popisuje důsledky dlouhých studií z druhé strany matka letošního dvacetiletého maturanta Helena Kramošová.

Souhlasíte, aby se zrušila devátá třída?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 9. října 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 8858
NE
NE 3511

Povinné deváté třídy zrušil zákon v první polovině 70. let, takže "dobíhaly" ještě začátkem 80. let. V roce 1989 se do škol vrátily.

Klaus slibuje, že má i další plány, kterými chce školství provětrat. "On přišel ničit a bořit," komentoval jeho nástup ministr školství Josef Dobeš.

OHLASY

"Průměrní maturanti umějí stále méně a méně, což je tím, že maturitu budou mít čtyři pětiny lidí. Logicky na menší penzum znalostí a dovedností potřebujeme spíše méně času nebo stejně. Určitě ale ne více," uvedl poradce ministra školství Václav Klaus mladší.


"Byl by to totální zásah, protože už čtvrtým rokem si školy na prvním i druhém stupni a nižších ročnících gymnázií vytvářejí rámcové vzdělávací plány včetně rozvržení učiva do jednotlivých ročníků a musely by je úplně předělat," reaguje ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.


"Jsem pro to, devítky nerušit, protože zaručí, že každý bude chodit do školy alespoň do patnácti, ale přitom už se nebude muset řešit, kam s ním na učňák, aby si odkroutil poslední část povinné docházky," říká k tomu Milena Vacková, která pochází z učitelské rodiny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video