Zrušení poplatku v nemocnici a druhého pilíře byla chyba, tvrdí Babiš

  • 1103
Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš považuje zrušení stokorunového poplatku za pobyt v nemocnici za chybu, chce o tom v koalici znovu jednat. To samé platí pro zrušení druhého pilíře důchodové reformy. Za dobrý nápad nepovažuje ani chystané zavedení třetí sazby DPH. Vyplynulo to z jeho slov v pořadu ČT Události komentáře.

Dodal, že s koaličními partnery, tedy ČSSD a lidovci, o tom ještě nemluvil. "Uvidíme, co na to řeknou," uvedl.

Nová vláda už ustavila komisi zástupců stran a expertů, která má jednat o budoucích změnách českého systému penzí. Podle předchozí koaliční dohody by měla mimo jiné hledat způsob, jak zrušit takzvaný druhý pilíř, prosazený předchozí Nečasovou vládou. Od loňska tato část penzijního systému umožňuje část odvodů přesměrovat do vlastního spoření. Za 16 měsíců toho využilo ale asi jen 80 000 lidí (podrobnosti najdete zde).

Glosa Josefa Kopeckého

Babiš uznal chyby. To je ale jen první krok k jejich nápravě

"Bylo to špatně zpropagováno," poznamenal k tomu nyní Babiš.

Malý zájem o druhý pilíř byl mimo jiné výsledkem pernamentního tlaku tehdy opoziční ČSSD na případné klienty. Strana jim hrozila chystaným znárodněním jejich úspor.

Do druhého pilíře si jeho účastník pravidelně vkládá 2 % své hrubé mzdy a stát mu k nim přidává 3 % z jeho sociálního pojištění (lidé tak platí do státního systému o tři procenta své mzdy méně). Nejsilnější vládní strana považuje II. pilíř za nepovedený, podle premiéra Sobotky bude zrušen začátkem příštího roku (více čtěte zde). 

Lidem poplatek nevadil, ČSSD však trvala na zrušení

Stokorunový poplatek za den pobytu v nemocnici zrušil Ústavní soud a nová vláda nezavedla nižší platbu, jak jí rozsudek umožňoval. 

Když zrušit tak úplně

Poplatek v nemocnici byl původně jediný, který byla ČSSD ochotna tolerovat, ale jen ve výši 60 korun za den a po omezenou dobu.

Když ale Ústavní soud zrušil poplatek ve výši 100 korun za den a vláda Jiřího Rusnoka navrhla vrátit poplatek na 60 korun za den na lůžku, přiklonila se ČSSD k tomu, že by se už poplatek v nemocnici vracet neměl (více čtěte zde).

Nejen Babiš, ale i šéf lidovců Pavel Bělobrádek už dříve řekl, že by vláda měla o obnovení poplatku začít diskutovat. Podle něj by totiž většina občanů tento poplatek akceptovala. Omezeny by mohly být u dlouhodobě nemocných, aby je platili maximálně za třicet dnů v roce.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ale debatu otevírat nechce. "Vedli jsme poměrně složitá a dlouhá koaliční jednání. Předpokládám, že každá strana si byla vědoma toho, co dojednala a co podepisuje. Pro mě jako pro ministra zdravotnictví teď je úkolem koaliční dohodu naplnit. Platí, že dohodnuté smlouvy mají být dodržovány," uvedl již dříve Němeček.

Mělo by se platit za pobyt v nemocnici?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 6. června 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 11121
Ne
Ne 2073

Usmlouval 10 procent místo pěti, teď Babišovi vadí i to

Babiš v Událostech komentářích zapochyboval i o tom, jestli je dobrý nápad zavádět třetí sazbu DPH, na čemž se vládní koalice rovněž už dohodla. Myslí si, že to "není ideální".

Na desetiprocentní sazbě DPH od ledna 2015 se vládní koalice se dohodla v dubnu. Týkat se bude léků, knih, nenahraditelné dětské výživě a pokud to výjimkou povolí Evropská unie tak i dětských plen. Koaliční dohodu potvrdili zástupci ANO i KDU-ČSL.

Premiér Sobotka tehdy ustoupil od své původní představy, že by třetí sazba DPH klesla až na pět procent. Kývl na Babišův návrh, že by to mělo být deset procent. "Dokázal bych si představit, že bychom ji snížili až na pět procent, ale deset procent je slušný a rozumný kompromis," řekl po dubnovém koaličním jednání Sobotka (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video