Ruský prezident Dmitrij Medveděv

Ruský prezident Dmitrij Medveděv | foto: AP

Zrušení radaru v Česku je zodpovědné, chválí Rusové Obamu

  • 172
Ruský prezident Medveděv si váží rozhodnutí amerického prezidenta Obamy, který zrušil plán na protiraketový deštník v Česku a Polsku. Označil ho za "zodpovědné". Zároveň řekl, že je připraven pokračovat v dialogu s USA. Chystané základny ve střední Evropě byly hlavní překážkou ve vztazích mezi Moskvou a Washingtonem.

"Vážíme si zodpovědného přístupu k našim dohodám," řekl Dmitrij Medveděv v televizním projevu. "Jsem připravený k dialogu," dodal s tím, že bude o protiraketovém štítu s Obamou jednat na newyorské schůzce 23. září.

Rozhodnutí americké administrativy potěšilo i další ruské představitele. Moskva totiž od začátku Bushův plán na vybudování protiraketové obrany v bývalých sovětských satelitech kritizovala a stále omílala mantry o přímém ohrožení své bezpečnosti.

USA "zamázly" Radar v Brdech

Základny v Česku a Polsku nebudou, potvrdil Obama

I když Barack Obama neustále říkal - a dnes to opět zopakoval, že obavy z protiraketového systému byly naprosto neopodstatněné, protože systém mířil jen proti hrozbám z Íránu, tak se štít časem stal hořkým jablkem sváru mezi oběma velmocemi. Dnešní oznámení neukončilo jen válku slov, ale z obou stran zaznívají i věty o spolupráci.

Obama potřebuje pomoc Rusů, tvrdí odborníci

Barack Obama poznamenal, že by Washington do nového systému rád zapojil i ruské protiraketové prvky. Medveděv zase řekl, že oba státníci o spolupráci na zvýšení mezinárodní bezpečnosti před raketovými útoky několikrát hovořili. "Dnešní oznámení Washingtonu ukazuje, že podmínky pro tuto spolupráci nejsou špatné," řekl Medveděv.

Posílí Ne radaru jestřáby v Kremlu?

Co přinese přehodnocení protiraketových plánů USA

Za vstřícnými slovy se ale podle odborníků skrývá čistý pragmatismus. Obama potřebuje pomoci s Iránem a Afghánistánem a to bez Ruska, mocného souseda obou zemí, nepůjde. S Íránem Rusové jednají o dodávce protivzdušného systému S-300, který by dokázal odrazit letecký útok Izraele i USA a to Washington vidí jen nerad.

Do Afghánistánu by zase Američané potřebovali přes Rusko dopravovat bez omezení vojenský materiál, který je potřebný pro zdejší válku s Talibanem. Jenže pragmatismus ve vztahu s největší zemí světa má i své odvrácené stránky. Kreml si totiž americký ústupek může vyložit jako svůj triumf a může ho to povzbudit k vyřešení gruzínské nebo ukrajinské otázky.

Vše o americkém radaru v Česku


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video