Nemocnice ve Zlíně jako spoustu dalších má kvůli regulačním poplatkům automat. Ilustrační foto

Nemocnice ve Zlíně jako spoustu dalších má kvůli regulačním poplatkům automat. Ilustrační foto | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Vláda odmítla první návrh na zrušení poplatků za pobyt dětí v nemocnicích

  • 52
Ministři ve čtvrtek projednávali návrh poslanců ČSSD, aby rodiče dětí a dospívajících nemuseli platit stovku za den pobytu v nemocnici. Návrh nepodpořili s tím, že není komplexní. Ostatně ministr Leoš Heger už připravuje vlastní. Zkušenosti z Motolské nemocnice ukazují, že v praxi by zrušení poplatků pomohlo.

Příběh z Fakultní nemocnice Motol se stal zhruba před dvěma lety. Tehdy ještě rodiče za pobyt dětí v nemocnici platili 60 korun, nyní už je to stovka. Výjimku mají jen novorozenci.

"Více než půl roku u nás byla hospitalizována předčasně narozená dvojčata. Bohužel se je ani po takové době nepodařilo zachránit a obě děti umřely, přesto jejich rodiče měli za hospitalizaci dětí platit více než třicet tisíc korun," popsal ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

Nemocnice se tím ocitla v nelehké situaci. Fakturu vystavit musela, jinak by porušila zákon. Zároveň však bylo jasné, že ji s největší pravděpodobností nikdo nezaplatí. "Byla to šílená pálka, šlo o sociálně slabší rodinu, kterou otec dětí opustil a matka se z celé situace pomátla," vzpomíná Ludvík.

Situaci tehdy vyřešil tím, že peníze zaplatil ze svého. Respektive z odměn, které jako pražský zastupitel ČSSD pobíral v různých dozorčích radách.

Nesouhlasné stanovisko vlády

Právě poslanci jeho strany předběhli ministra zdravotnictví Leoš Hegera a předložili jednoduchý návrh, který říká, aby děti a mladí lidé do 18 let nemuseli platit ani den pobytu ve špitále.

"Regulační poplatek se neplatí při lůžkové péči o dítě do dovršení 18 let věku včetně tohoto dne," stojí v návrhu poslanců ČSSD.

Vláda jej projednala ve čtvrtek. Vystavila mu negativní stanovisko. Ne proto, že by myšlenka byla vadná, ale protože podle kabinetu není návrh komplexní, nedostatečně zdůvodňuje finanční dopady a navíc kabinet chystá vlastní novelu. Její přípravu avizoval již Heger (více čtěte zde).

Poslanec ČSSD Jaroslav Krákora, jeden z předkladatelů novely, řekl, že poplatek považuje za nemorální. "Jako pediatr ze své zkušenosti vím, že tento hospitalizační poplatek se často stává ekonomickou bariérou zvláště pro rodiče s nižšími, někdy i středními příjmy," uvedl Krákora.

Pro novelu odmítavé stanovisko vlády znamená, že půjde do Sněmovny. Koaliční poslanci ji však nemusí podpořit. "Pokusíme se tento návrh prosadit, byť k němu dnes zaujala Nečasova vláda negativní stanovisko. Budeme usilovat o podporu napříč politickým spektrem," uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Zopakoval, že ČSSD chce zrušit všechny regulační poplatky, vyjma toho za pobyt v nemocnici pro dospělé. Ten by snížila na 60 korun denně.

Ministerstvo zdravotnictví odhadlo, že ročně nemocnice na poplatcích od rodičů vyinkasují devadesát až sto milionů korun. Jen v Motole, který je největší nemocnicí v Česku, je to ročně 10,5 milionu korun.

Neplatit: dobré pro pacienty, horší pro malé nemocnice

Miloslav Ludvík je zastánce zrušení poplatků za hospitalizaci dětí. "Jestli mají sloužit jako regulace, tak u dětí nemají smysl. Žádné dítě nechce být dobrovolně v nemocnici. Velkou chybou od začátku bylo, že není žádný limit, od kterého by už se poplatek neplatil. Problémem tak začaly být dlouhodobé hospitalizace," uvedl Ludvík.

Třeba na dětské psychiatrii může pacient strávit bezmála rok. Dlouhodobý pobyt je častý také u dětí s rakovinou nebo při těžkých úrazech.

"S výpadkem příjmů za poplatky si poradíme. Už teď třeba zvyšujeme výnosy za léčení cizinců a zvedli jsme také ceny za nadstandardní jednolůžkové pokoje," popsal.

Ne každá nemocnice má ovšem takové možnosti jako kolos v Praze 5. Menší zdravotnická zařízení se proto bojí, že jim vypadnou příjmy a nestačí je ničím nahradit. "Půjde o další finanční prostředky, které se nedostanou do zdravotnických zařízení," řekl Eduard Sohlich, který vede Asociaci českých a moravských nemocnic a zároveň je ředitelem Nemocnice Hranice.

Zároveň však přiznává, že to není jednoznačná záležitost. "Když celou věc vezmu z pozice poskytovatele, tak bych řekl, ať pacienti hradí. Z pozice občana to ale vidím tak, že máme povinné zdravotní pojištění a drobné poplatky jsou nedobré, protože stejně neřeší makroenomické financování zdravotnictví," doplnil Sohlich.

"Od začátku jsme byli proti tomu, aby nemocnice byly výběrčími finančních prostředků, které jsou používány na úhradu zdravotní péče. To by měl být příjem zdravotních pojišťoven, které by nám měly dát úhradu za poskytovanou péči. My bychom měli dostat úhradu a politické hrátky by nás vůbec neměli tankovat," domnívá se ředitel hranické nemocnice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video