Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zrušení poplatků za Českou televizi a rozhlas nechal Senát ve hře

  • 243
Návrhem zrušit poplatky za Českou televizi a Český rozhlas se bude dál zabývat Senát. ODS to sice ještě dnes nedokázala prosadit, ale odpůrci návrhu ho ani nedokázali smést ze stolu. Od roku 2012 by podle ODS peníze veřejnoprávním médiím posílal stát z rozpočtu.

Po dvouapůlhodinovém jednání senátoři rozhodli, že návrh znovu posoudí jak výbory v horní komoře parlamentu, tak mediální komise Senátu. Zvedlo pro to ruku 36 senátorů ODS, z klubu TOP 09 a Starostové a spolu s nimi ještě lidovec Jiří Čunek. Sociální demokraté se většinou zdrželi hlasování.

"Jsme s takovým výsledkem spokojeni. Jde nám hlavně o to, aby se o problému financování veřejnoprávních médií začalo vážněji diskutovat," řekl iDNES.cz předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.

"Já se ptám, čím jsou dnes Česká televize a Český rozhlas natolik specifickými institucemi, že by musely vybírat svoji vlastní plošnou daň?" argumentoval dnes autor návrhu na zrušení pravidelných měsíčních poplatků za televizi a rozhlas, Sobotkův stranický kolega Richard Svoboda.

Ztratili by nezávislost?

Sociální demokraté pro návrh nehlasovali. "Myslíme si, že by to mohlo vést ke ztrátě nezávislosti České televize a Českého rozhlasu," řekl iDNES.cz šéf senátorského klubu sociální demokracie Petr Vícha.

"Prakticky by šlo o zestátnění veřejnoprávních médií a jejich přímé podřízení politickému vlivu," tvrdila také místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

"Není dobré navazovat veřejnoprávní média na státní rozpočet," reagovala zdrženlivě na návrh i předsedkyně senátního klubu TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová.

Senátor Svoboda odmítl výhradu, že by politici měli veřejnoprávní média "v hrsti". "Byl by to mandatorní výdaj státu určený zákonem, takže kdyby chtěl někdo změnit částku, kterou by Česká televize i Český rozhlas dál dostávaly, musel by nejdříve změnit zákon, stejně jako je to teď u koncesionářských poplatků," řekl Svoboda.

Navíc tvrdí, že by se tak ročně ušetřilo přes 300 milionů korun.

Televizi i rozhlas by mohl hlídat NKÚ

Návrh ODS počítá s tím, že Česká televize a Český rozhlas by od roku 2012 dostávaly místo poplatků 7,8 miliardy korun ze státního rozpočtu, z toho televize 5,8 miliardy. Obě veřejnoprávní média změnu odmítají.

"Změna financování by pro nás znamenala, že bychom museli přidělené peníze vyčerpat vždy do konce kalendářního roku, jinak bychom je museli vrátit do státního rozpočtu," řekl iDNES.cz mluvčí veřejnoprávní televize Ladislav Šticha.

Občanský demokrat Jaroslav Kubera ale pro iDNES.cz uvedl, že ve skutečnosti by nejspíš České televizi a Českému rozhlasu vadilo něco jiného. "Kdyby se takto změnil způsob jejich financování, mohl by na jejich hospodaření dohlédnout Nejvyšší kontrolní úřad," uvedl Kubera.

Jeho kolega Svoboda není prvním politikem, který s nápadem zrušit pravidelné měsíční poplatky přišel. Zkoušel to už bývalý senátor Edvard Kožušník, který na tomto tématu postavil svou kampaň při letošních volbách do Evropského parlamentu.

Požadavek na zrušení poplatků podpořilo na internetu přes 40 tisíc lidí. České televizi se nyní platí 135 korun měsíčně, Českému rozhlasu 45 korun.

Zrušili byste koncesionářské poplatky a financovali Českou televizi a Český rozhlas z rozpočtu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 26. listopadu 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 13832
NE
NE 4191
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video