Zrušení iráckých sankcí provázejí spory

  • 50
Čekání Iráku na zrušení sankcí, pod nimiž úpí už třináct let, se protahuje. V Radě bezpečnosti OSN stále neprošel návrh, s nimiž přišly USA, Velká Británie a Španělsko. Kritikům nové rezoluce vadí, že neobsahuje jasný termín, kdy skončí okupace a bude ustavena nová vláda. Spory se vedou i o ropu.

"Ve světle nastolených otázek vyvstaly požadavky, s jejichž posouzením spolupředkladatelé rezoluce souhlasí," prohlásil americký velvyslanec při OSN John Negroponte.

Okupační půtky
USA původně navrhly okupační správu Iráku na dvanáct měsíců s možností automatického prodloužení. Objevila se však námitka, že Washington a Londýn by mohly vetovat jakýkoli pokus o její ukončení.

Bílý dům vyšel kritikům vstříc a návrh pozměnil. Nabídl, že okupační správa bude trvat do ustavení zákonné vlády, ale nevymezil žádnou oficiální lhůtu, po níž by spojenecká operace skončila.

USA ustoupily i v otázce role OSN v Iráku. Koordinátorovi Spojených národů přislíbily nezávislé pravomoci, co se týká poskytování humanitární pomoci a pomoci při ustavení nové vlády.

Jasné termíny
Podle diplomatů však většina členů RB OSN trvá na jasných časových termínech. Experti odhadují, že bude trvat jeden až dva roky, než bude možné uspořádat v Iráku regulérní volby, z nichž vzejde nový kabinet.

Mnozí pozorovatelé také váhají, mají-li odhadnout další vývoj v Iráku. Jejich pochyby souvisejí s aktivizací protiamericky zaměřeného šíitského islámského hnutí, které svržený režim Saddáma Husajna potlačoval.

Washington zůstává po vlně jednání optimistický a doufá, že se bude o nové rezoluci hlasovat do konce týdne poté. "Oficiálně návrh předložíme nejdříve ve čtvrtek," míní John Negroponte.

Apropos - ropa
V případě schválení rezoluce by byly ihned zrušeny sankce trvající od irácké invaze do Kuvajtu v roce 1990. Postupně by zanikl i program ropa za potraviny, který poskytuje základní potřeby na 60 procentům Iráčanů.

A právě o ropu se vede v RB OSN další spor, který však diplomaté při OSN nechtějí navenek příliš komentovat.

Příjmy z obnovení prodeje ropy, což by mělo zrušení sankcí umožnit, potečou podle spojenců do fondu pomoci a obnovy v irácké ústřední bance, na kterou budou dohlížit USA a Velká Británie.

Možnost ovládat miliardové zisky je mnohým trnem v oku. Známý finančník George Soros hodlá v nadaci Otevřená společnost ustavit skupinu, která bude využívání peněz získaných z irácké ropy monitorovat.


Video