ČSSD chce založit celostátní policejní útvar „lovců extremistů“. Na fotografii policisté nacvičují zásah proti neonacistům.

ČSSD chce založit celostátní policejní útvar „lovců extremistů“. Na fotografii policisté nacvičují zásah proti neonacistům. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Zřídit kvůli extremistům speciální útvar? Politici a experti se neshodnou

  • 105
Mezi odborníky na pravicový extremismus sílí volání po zřízení nového policejního útvaru, který by se zabýval pouze extremismem. Myšlenku podporuje ČSSD, podle stínového ministra vnitra Františka Bublana by měl mít podobnou strukturu jako Národní protidrogová brigáda. "Situace už je zlá," říká Bublan.

Policie v současném stavu je za extremisty o krok pozadu. V nedávno zveřejněné vládní Strategii boje proti extremismu je proto zdůrazněno, že se situace může i zhoršovat, pokud nevznikne nová metodika, jak má policie a státní zastupitelství postupovat do budoucna.

Metodika by mohla například pomoci předejít situacím, jako byla ta dubnová, kdy v Ústí nad Labem neonacisté z Česka a sousedících států vzpomínali na výročí narození Adolfa Hitlera. Město neúspěšně hledalo způsob, jak neonacistický marš zakázat, policie místo jeho rozpuštění zbila protestující odpůrce rasistů.

Protesty policistů a hasičůPomoci by mělo i zřízení zvláštního útvaru pro boj s extremismem. "Policii chybí hlava, která by boj proti extremismu řídila, osobnost typu Jiřího Komorouse a útvar podobný Národní protidrogové centrále," řekl iDNES.cz František Bublan.

Podle něj je za současným rozmachem aktivit především neonacistů neschopnost policie se s nimi důkladně vypořádat. "Není možné zavírat do nekonečna za symboly na tričkách a nestíhat závadné projevy," dodal stínový ministr vnitra ČSSD.

Hrozí mezinárodní ostuda, varuje expert

S tím souhlasí i někteří odborníci, upozorňují, že pokud by Česko i do budoucna dlouhodobě nezvládalo extremisty, porušilo by tím i mezinárodní závazky k partnerům v Evropské unii. "Podle mého názoru je to správná myšlenka, potřeba takového útvaru je zjevná," míní Michal Mazel z odboru bezpečnosti ministerstva obrany.

Struktura NPC

Útvar vede ředitel. Má dva zástupce, jeden řídí dvě hlavní oddělení (přírodní a syntetické drogy) a jednotlivé krajské expozitury (pobočky), druhý má na starosti například analytickou skupinu, zahraniční spolupráci, operativce.

Myšlence přitakává i Miroslav Mareš, který byl dlouhá léta soudním znalcem této problematiky. Upozorňuje ale na fakt, že vznik protiextremistického útvaru s celostátní působností musí být součástí reformy policie.

Podle něj ho nelze sestavit pouze přesunutím detektivů a vyšetřovatelů, kteří se pravicovými a levicovými extremisty už zabývají v jednotlivých regionech nebo v krajských expoziturách Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. 

"Pokud se však na celostátní úrovni soustředí schopná skupina s dobrým personálním a technickým vybavením, která bude řešit organizované, zvláště násilné extremistické aktivity a bude mít dostatečné právní a odborné zázemí, může to být přínosem," domnívá se Mareš.

Ústím nad Labem šli neonacisté. V rukou nesli například i vlajku nacistické Třetí říše.

V Ústí nad Labem neonacisté 18. dubna neskrývali obdiv k Hitlerově Třetí říši. Policie zasáhla proti jejich odpůrcům.

Jeden z policejních expertů na potírání extremismu naopak soudí, že jednodušší a účinnější cesta je navýšení počtu specialistů, kteří pracují ve všech krajích. Nyní jich je přibližně sto padesát. Podle zmíněného detektiva by při zřízení centralizovaného pracoviště hrozil vznik propasti mezi policisty s místní znalostí a jejich kolegy na centrále.

Kdo potírá extremismus

Na celostátní úrovni působí ÚOOZ, odbor V5. Ten ale řeší i terorismus.

Jednotlivé krajské správy PČR mají na extremismus vyčleněny obvykle 2 -3 policisty. Ti ale řeší i fotbalové násilí. Do budoucna by měli řešit jen extremismus a měli by být vyjmuti z tzv. čárkového systému.

"Se vznikem nového útvaru je spojena spousta otázek, problémů. Než začne vše fungovat tak, jak má, to může trvat i dva roky," soudí policejní expert.

Současný systém považuje za dostačující i bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Vznik nového útvaru se mu nelíbí. "Považoval bych to za nesystémový krok," řekl iDNES.cz.

Jeho názor sdílí i Martin Pecina. "Stávající strukturu policie, s ohledem na zajištění policejních postupů vůči nelegálním aktivitám extremistů, považuji za vyhovující. Na celorepublikové úrovni dobře funguje oddělení odboru terorismu a extremismu, které je zařazeno v rámci ÚOOZ," sdělil iDNES.cz.

Doplnil také, že pokud by mělo dojít ke vzniku nového zvláštního útvaru, měl by ho iniciovat až jeho nástupce vzešlý z předčasných voleb na podzim.

Policie musí rozumět proslovům na demonstracích

Zatím Pecina ve spolupráci s policejním prezidiem připravuje školení důstojníků různých policejních služeb. "Do 31. prosince 2009 bude školení zahájeno. Vzdělávání bude zaměřeno jak na  taktiku zásahu, tak na komunikaci. Do lektorování  budou zapojeny i nevládní subjekty," doplnila ministra jeho mluvčí Jana Malíková. - čtěte Vnitro vytvoří speciální tým. Má pomoci zakázat Dělnickou stranu

Budou-li se vnitro a policie držet plánu, měli by tito policisté absolvovat kurzy, v nichž si osvojí základy z politologie a práva, aby dokázali vyhodnotit i projevy na demonstracích, jak žádá František Bublan.

S oslavnými projevy o Hitlerovi - "hrdinovi, který 15. března 1939 vstoupil na Pražský hrad", jako pronesl německý neonacista z Freier Widerstand (Svobodný odpor) 1. května na demonstraci Dělnické strany v Brně, by měl být konec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video