Lotyšsko truchlí za oběti kolapsu, při zřícení budovy zemřelo 54 lidí

  • 7
V Lotyšsku začal úderem půlnoci třídenní státní smutek za 54 lidí, kteří ve čtvrtek v Rize zahynuli v sutinách obchodního centra. Naděje na nalezení přeživších je mizivá. Záchranáři, kteří stále hledají pohřešované, dopoledně dočasně zastavili odklízení trosek kvůli obavám z dalšího možného kolapsu.

O vyhlášení třídenního státního smutku rozhodla na mimořádné schůzi v pátek lotyšská vláda. Informovala o tom zpravodajská agentura LETA. Vlajky na půl žerdi napříč celou zemí budou připomínat nejméně 54 obětí čtvrtečního neštěstí, kdy se z dosud neobjasněných důvodů zřítila střecha obchodního centra Maxima v hlavním městě Rize.

Pátrání po možných přeživších v sobotu dopoledne záchranáři dočasně zastavili kvůli obavám z dalšího pádu zdiva. To se později také stalo. Nikdo se nezranil, protože záchranáři v daném místě nepracovali.

Podle lotyšských médií zbývá odklidit už jen malou část zničené konstrukce objektu. Hrozí ale nebezpečí, že při neopatrném postupu se zbytek trosek zřítí. "Stačí odstranit nesprávný díl, a celé to spadne jako domek z karet," řekl agentuře LETA jeden ze záchranářů. Na místě je kolem 130 záchranářů, kteří nyní zvažují další postup.

Odklízecích prací se proto nyní účastní jen ti nejzkušenější záchranáři. Pátrají po pohřešovaných, které jejich příbuzní nahlásili od čtvrtka místním úřadům. Čtveřice lidí vytrvale stále čeká před troskami obchodního centra na jakoukoli zprávu o svých blízkých.

Mezi obětmi je také trojice hasičů, které zasypaly trosky, když se snažili vyprostit oběti neštěstí. Vláda rozhodla, že pozůstalé po zasahujících hasičích odškodní 50 tisíci lotyšškých latů (skoro dva miliony korun). O kompenzacích pro civilní oběti dosud nerozhodla.

Při neštěstí o oba své rodiče přišla podle agentury LETA trojice dětí. O většinu z nich se postarali jejich příbuzní, jedno dítě však muselo být předáno do péče sociálním pracovníkům.

Při neštěstí utrpělo zranění dalších 40 lidí, mezi nimi jsou i zasahující záchranáři. Osmadvacet raněných bylo převezeno do nemocnice, většinou se zlomeninami končetin a otřesem mozku.

Proč se obchodní centrum zřítilo, stále není jasné

O příčinách havárie nemají vyšetřovatelé stále jasno. Média spekulují o chybném konstrukčním řešení objektu, na vině údajně může být i navážení stavebního materiálu, který střecha pokrytá mokrým štěrkem nevydržela. Majitelé obchodního centra údajně chtěli na střeše vybudovat zimní zahradu a dětské hřiště.

Památku obětí připomene ještě v pondělí úderem desáté hodiny dopolední po celé zemi minuta ticha. Rozhodla o tom lotyššká vláda na mimořádné páteční schůzi. Tamní ministr kultury také doporučil v nadcházejících dnech zrušit veškeré plánované kulturní a zábavní akce.

Prezident země Andris Bérziňš neštěstí v Rize označil za "masovou vraždu nevinných lidí". Podle hlavy státu by všichni viníci měli být bezodkladně umístěni do vyšetřovací vazby. "V zemi je třeba mnohé změnit. Jinde v takové situaci nesčítají razítka a podpisy, ale posílají lidi do vězení. Stejně by tomu mělo být u nás," dodal.

Podle Bérziňše je v Lotyšsku třeba změnit nejen stavební předpisy, ale celý politický systém. "Výkonná moc musí pracovat jinak, vládne u nás neodpovědnost na všech úrovních. Vytvořili jsme beztvarý systém, v němž nikdo za nic neodpovídá," prohlásil.

Starosta Rigy Nils Ušakovs novinářům oznámil, že po odstranění ruin budou zbytky obchodního centra strženy, stejně jako sousední obytný dům. Radnice bude požadovat, aby na místě tragédie v budoucnu žádná stavba nestála.

Pro pobaltský stát je to vůbec nejhorší tragédie v jeho novodobé historii. Dosud nejvíc obětí si v roce 2007 vyžádal požár domova pro seniory na západě země, při němž zahynulo 26 lidí. Na neděli vyhlásila státní smutek i sousední Litva.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue