Zřícení hotelu zavinila zřejmě tlaková vlna

  • 23
Louny - Zřícení hotelu v Lounech, v jehož troskách v pondělí časně ráno našlo smrt šest členů polské rodiny, způsobila zřejmě tlaková vlna. Podle policie nejspíš něco explodovalo v suterénu budovy. Odborníci nyní zkoumají dva bojlery, zda náhodou neexplodovaly. Dělníci také znovu pracují na odklízení trosek. Pracují ale velmi pomalu, protože stále hrozí další zřícení.

Jedna stěna hrozila zřícením, odborníci na statiku proto v úterý odpoledne přerušili odklízení trosek.

V hotelu zřejmě něco vybuchlo
"Po odstranění stěny bude tým policistů v pátrání po příčinách zřícení hotelu pokračovat. Je třeba propracovat se pod sutinami k elektrickému bojleru na ohřev vody. Dva bojlery se už v úterý za pomocí jeřábu podařilo vyzvednout. Znalci zkoumají, zda neexplodovaly," řekl lounský policejní ředitel Miloslav Šolc.

Právě výbuch označil Šolc za nejpravděpodobnější příčinu zřícení hotelu. Vše podle něj nasvědčuje tomu, že demolici způsobila tlaková vlna uvnitř objektu.

Ještě před přerušením prací na odklízení trosek prohledali místo tragédie tři kynologové se psy, žádné další tělo neobjevili.

Jak probíhaly záchranné práce
Trosky zborceného hotelu prohledávali záchranáři se psy. Specialisté nasadili i termovizi a štěrbinovou kameru. Už v šest hodin ráno vytáhli hasiči ze sutin pětiletou dívku.
Byla mrtvá stejně jako muž, kterého smrt zřejmě zastihla ve spánku. Také další ženu našel záchranný tým mrtvou. Byla skrčená v rohu zřícené místnosti.
Většina trosek se musela odstraňovat ručně. Po pádu budovy bylo evakuováno patnáct lidí, z toho tři odvezli zdravotníci do nemocnice.
Část stavby se úplně složila a nad obrovskou hromadou sutin trčely do výše několika pater obvodové zdi z panelu. Vojenští specialisté nalili do spár budovy sádru. Ta totiž rychle tvrdne a začne-li praskat, signalizuje nebezpečný pohyb trosek.

Za výbuchem mohl být plyn či pára
K místu neštěstí v úterý dorazili příbuzní a přátelé rodiny. Ty bezprostředně po tragédii vyrozuměly české úřady. Poláci si však stěžují, že je policie velmi skoupá na informace.

Mezi lounskými záchranáři se objevila informace, že explozi mohla způsobit propan-butanová láhev, vyšetřovatelé se však o takové verzi vyjadřují velmi rezervovaně.

Podle jednoho z velitelů záchranářů mohl tragédii způsobit přehřátý bojler. "Všichni mrtví byli spáleni párou," řekl zpravodaji TVD.

Okolí zřícené budovy je stále uzavřeno. Uzavřena je i benzinová čerpací stanice naproti poškozené budově. Odborníci prověřují, zda nebyla poškozena.

Škoda na hotelu je až 15 milionů, tvrdí majitel
Škody na poškozené budově hotelu odhadl její majitel na deset až patnáct milionů. "Záleží na vyjádření statika. Po dohodě s ním vybereme specializovanou firmu s těžkou technikou, která buď další část nebo celý zbytek objektu odstraní," řekl Jan Vaic z firmy Lounské strojírny, která hotel vlastní.

Část čtyřpodlažní, 12 let staré panelové budovy, se zřítila v pondělí kolem 03:30. Z polské rodiny přežila pouze třicetiletá Marena Siwaková.

V troskách hotelu zahynuli její rodiče, manžel, pětiletá dcera, bratr a jeho manželka. Ředitelka konzulárního oddělení polského velvyslanectví Anna Olszewská ČTK řekla, že oběti pocházejí z Plocka a z Chojnic v Pomoří.

Polka, která přežila, se šla údajně podívat na plačící děti do vedlejší místnosti. V té chvíli jí zemřela celá rodina.

Po pádu budovy bylo evakuováno 15 lidí, z toho tři odvezli zdravotníci do nemocnice. Zachráněným Polákům poskytl v Lounech pomoc pracovník polského konzulátu. Nocleh jim zajistilo vedení města, o zdravotní a psychický stav se postarali zdravotníci.

Torzo hotelu prohlédne statik
Těla všech obětí vyprostili záchranáři už v pondělí večer. Místo tragédie střeží policie. Skelet silně poškozeného hotelu musí prohlédnout statik. Pak bude vybrána firma, která zbytky budovy odstraní.

Podle mínění jednoho z místních řemeslníků, který se podílel na revizi hotelu, mohl explozi způsobit výbuch plynu. Ten byl údajně do budovy zaveden načerno.

Policii na tragédii upozornila obsluha čerpací stanice ÖMV, která stojí za silnicí pár metrů od hotelu. Policie posléze okolí uzavřela a i přítomné novináře vytlačila postupně až asi šedesát metrů do domu.

Pády budov
Nehody způsobené zřícením budov jsou v posledních letech v Česku poměrně časté, většinou se však obejdou bez ztrát na lidských životech.

Zatím nejtragičtější případ se stal v říjnu 1997. V rekonstruovaném domě na náměstí Svobody v Brně se zřítila část podlahové konstrukce pátého patra. Pět dělníků zahynulo, deset bylo zraněno.

Čtyři podlaží hotelu Oharka v Lounech se 1. dubna v noci zřítila. Záchranáři pátrají po pohřešovaných. (1. dubna 2002)

Čtyři podlaží hotelu Oharka v Lounech se 1. dubna v noci zřítila. (1. dubna 2002)

Polka Marena Siwak se zlobí během přerušení záchranných prací. Dopoledne pohřešovala několik svých nejbližších uvězněných v troskách hotelu Oharka v Lounech. (1. dubna 2002)

"Byl jsem v baru, šel jsem zrovna na záchod a v tu dobu se to stalo. Ránu jsem neslyšel. Něco mi spadlo na hlavu, já najednou ležel a pak jsem uviděl světlo a oknem jsem vyšel ven," popisuje zážitky z rána devatenáctiletý Jaroslav Lekov z Loun, který byl přímým účastníkem neštěstí v hotelu Oharka.

Hasiči odklízejí trosky z budovy, jejíž část se zřítila v Lounech. (1. dubna 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue