Fotoreportér Lubomír Kotek dostal na prvomájové demonstraci zásah policejní výbuškou do obličeje.

Fotoreportér Lubomír Kotek dostal na prvomájové demonstraci zásah policejní výbuškou do obličeje. | foto: Otto Balon Mierny, iDNES.cz

Zraněním od výbušek nelze zabránit, tvrdí policie

  • 166
Každá demonstrace násilně ukončená policií končí zraněním demonstrantů. Policisté tvrdí, že tomu zabránit nelze. Zásahové výbušky ale hází přímo do davu s odůvodněním, že tam lidé nemají co dělat. Fotograf Lubomír Kotek tak na 1. máje dostal zásah do obličeje.

Lubomír Kotek byl jako fotograf mezi policií a demonstranty na 1. máje v Brně. Z demonstrace si odnesl deset stehů a doživotní jizvu na tváři.

"Chvíli jsem neslyšel na jedno ucho a cítil jsem šlehnutí na tváři. Najednou mi tekla krev a začalo to pálit. Křičel jsem na velitele zásahu, proč to hážou na lidi a on mi řekl, že tam nemám co dělat. Že to předem několikrát hlásili a že je to můj problém," popsal iDNES.cz Kotek.

Fotoreportér Lubomír Kotek zraněný výbuškouSe zraněním nakonec skončil na chirurgii, kde potkal jednoho ze zraněných pravicových extremistů, který měl od výbušky popálená záda.

"Policisté používají výbušky zcela zbytečně. První řady pokropili vodou, takže ty nejagresivnější toho měli už dost. Zbytek ale odcházel a oni do nich začali házet výbušky, aby vypukl ještě větší zmatek," tvrdí fotograf.

Zranit se mohli sami, tvrdí mluvčí
Mluvčí brněnské policie Andrea Procházková ale odmítá, že by policisté nějak pochybili. "Podle našich informací si většinu zranění způsobili sami lidé, co tam házeli po sobě pyrotechniku a zranili nám i koně," řekla iDNES.cz.

"Jestli má někdo nějaké větší tržné rány, tak je to možné, protože stejnou pyrotechniku házeli oni na policisty, takže to může být zranění od jejich vlastních výbušek," podotkla.

Policie: Jsme vycvičeni, není důvod se obávat
Kotek ale namítá, že demonstranti útočili na policisty jen ze začátku, kdy se také splašili policejní koně. Před jeho zraněním ale prý létaly výbušky už jen od těžkooděnců. "Najednou to bouchlo ve vzduchu, takže mě musela zranit nějaká střepina z té výbušky. Navíc jsem stál u policejního kordonu a viděl jsem, že to hází oni," dodal.

Podle policejní mluvčí není důvod o průběhu zásahu pochybovat, protože odbor vnitřní kontroly nezjistil žádné nesrovnalosti. "Policisté při všech zásazích jsou speciálně vycvičeni, takže není důvod se obávat, že by tyto donucovací prostředky použili nějak neadekvátně," dodala Procházková.

Jak ale ukázal prvomájový zásah v Brně i v Praze, policisté použili zásahové výbušky špatným způsobem a v rozporu s pokyny výrobce. Ten uvádí, že k explozi nesmí dojít v bezprostřední blízkosti člověka. V Praze je házeli do davu (více zde), předloni na CzechTeku dokonce mezi sedící lidi. - více zde

Zraněním zabránit nelze, přiznávají policisté
Policisté ale namítají, že zásahové výbušky slouží především k zastrašení agresivních demonstrantů a že zraněním zabránit nelze. "I když máme jen cvičení, tak jsem sám jako figurant měl často zranění od výbušek, většinou natrženou kůži či povrchovou popáleninu," řekl iDNES.cz policista, kterých se podobných zásahů účastní.

Podle něj není možné proti agresorovi zasáhnout a nijak mu neublížit. "Jak chcete pacifikovat dvoumetrové lidi plné adrenalinu a mnohdy alkoholu, abyste jim nesměl ublížit?" odpověděl policista otázkou.

S tím souhlasí i další policista, který se přímo podílí na výcviku svých kolegů. "Policie má obtížnou pozici. Ona má obnovit pořádek, ona má zasáhnout proti těm zlým a nesmí jim nic vážného udělat. To ale není možné, protože každý donucovací prostředek může nějakým způsobem ublížit," říká odborník, který si nepřál zveřejnit jméno.

Podle něj je každá demonstrace pro policisty velmi nevděčná. "Policisté vždy někoho honí a něco zakazují a za to jsou nenáviděni. Ale kdyby tu práci nikdo nedělal, tak jak by to pak vypadalo, kdyby se mohla jedna skupina utkat s druhou," dodal expert.


Video