V Praze přistálo 27 Ukrajinců postřelených při demonstracích v Kyjevě

  • 369
První ze dvou letounů s Ukrajinci zraněnými při demonstracích přistál ve čtvrtek večer na kbelském letišti v Praze. Ve třech nemocnicích se jich bude léčit celkem 27. Vojenský Airbus dopravil nejprve prvních 17 lidí, kteří mají nejvážnější zranění. Později přistál i druhý letoun z Kyjeva s dalšími deseti raněnými.

Dva pacienti byli okamžitě přepraveni na jednotku intenzivní péče, z letiště je do nemocnice přepravil vrtulník.

Druhý letoun z Kyjeva, na jehož palubě bylo deset zraněných, přistál na tomtéž letišti zhruba ve 22:15. V tomto letadle mělo být původně devět Ukrajinců, ale nakonec ještě jeden přibyl na poslední chvíli, sdělila mluvčí armády Jana Růžičková.Z letiště zraněné přepraví 18 sanitních vozů do tří pražských fakultní nemocnic: Všeobecné fakultní (VFN), Motola a Ústřední vojenské. Ty už připravily týmy lékařů, kteří stav zraněných posoudí a rozhodnou, jaká jim bude poskytnuta péče.

Lidé stále umírají, říká organizátor převozu

"Do všeobecné nemocnice je směřováno devět pacientů s poraněními břicha, končetin a obličeje, do Motola devět pacientů ortopedických a s poraněním hrudníku a do vojenské devět pacientů k neurochirurgickým výkonům a s polytraumaty," řekl lékař Filip Burket.

Pacienti mají podle něj především střelná poranění hrudníku a břicha, dále hlavy, rukou a nohou. "K nám přijde osm dospělých pacientů a jeden mladistvý. V noci projdou urgentním příjmem, ráno se rozhodne, kdo a v jakém pořadí přijde na operační sál. Neočekávám žádné velké problémy. Do 20 zraněných nemusí naše nemocnice aktivovat žádné mimořádné složky," uvedl ředitel FN Motol Miloslav Ludvík.

Na rozvozu zraněných se podílejí i středočeští záchranáři. Na místo vypravili osm sanitních vozů se zdravotnickými posádkami. "Na místě máme také dva lékaře. Všechny sanitní vozy jsou mimo službu a vypraveny jen pro tento účel, takže není ohrožen běžný provoz záchranné služby," uvedla mluvčí záchranářů Tereza Vojtová.

Ukrajince pro převoz na místě v uplynulých dnech vytipoval šestičlenný tým humanitární organizace Člověk v tísni. V Praze by se měli léčit zejména lidé mladšího a středního věku. Nejmladšímu je 17 let a hrozí mu amputace nohy.

Jak dlouho pacienti v Česku budou, zatím není jasné. Podle vedoucího týmu armádních zdravotníků Michala Marečka, který s kolegy odpoledne přiletěl do Kyjeva, bude léčení pacientů asi dlouhodobé.

Armádní letouny do Kyjeva letěly ve speciální zdravotnické úpravě. Na palubě španělského dopravního stroje CASA se nachází "letecká" jednotka intenzivní péče a dalších 12 lůžek. O pacienty se během letu staralo pět lékařů. Doprava pacientů z Ukrajiny je podle armády jednou z nejnáročnějších evakuačních operací v její novodobé historii.

Na seznamu zraněných, kteří by potřebovali být převezeni do Česka, je podle jednoho z koordinátorů Člověka v tísni Reného Kočíka více než 70 lidí. Pokud vláda schválí další humanitární lety, zamíří do Prahy i další Ukrajinci. Když ne, seznam využijí zdravotníci z jiných zemí.

Vláda vyčlenila na léčení deset milionů korun. "Chci ujistit, že se nejedná o žádnou zátěž, která by paralyzovala péči o občany ČR a Prahy. Jsme schopni tuto věc vstřebat," uvedla ředitelka VFN Dana Jurásková

Ukrajinci jsou do Česka převáženi v rámci programu MEDEVAC, který spadá pod ministerstvo vnitra a funguje jedenáctým rokem. Za tu dobu bylo do českých nemocnic převezeno 165 pacientů z Bosny a Hercegoviny, Kosova, Čečenska, Iráku, Pákistánu, Afghánistánu, Kambodže, Libye, Barmy a Sýrie. Péče o pacienty v tomto programu není hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video